Ruské drony obsahují díly ze Západu, tvrdí Kyjev. Nejde o záměrnou podporu Kremlu

Ukrajina předala podle britského listu The Guardian západním spojencům důkazy, že ruské drony obsahují evropské součástky. Kyjev zemím G7 údajně poslal sedmačtyřicetistránkový dokument o složení bezpilotních letounů a raket používaných Ruskem už v srpnu.

Sledovali jsme online Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský dron Šáhed-136

Íránský dron Šáhed-136 | Zdroj: Profimedia

Ve sedmačtyřicetistránkovém dokumentu se mimo jiné píše, že drony s evropskými součástkami byly použity při více než 600 útocích. Podle jeho autorů přitom západní společnosti vyrobily 52 součástek pro drony Šáhed-131 a 57 součástek pro Šáhed-136.

Šáhed-136 přitom může letět až 2000 kilometrů, a to rychlostí 180 kilometrů za hodinu, uvádí The Guardian.

Stát by měl proti placeným spolupracovníkům Ruska přitvrdit, míní bezpečnostní analytik Máca

Číst článek

„Mezi výrobci jsou společnosti sídlící v zemích sankční koalice – ze Spojených států amerických, Švýcarska, Nizozemska, Německa, Kanady, Japonska a Polska,“ uvádí autoři v dokumentu.

Zároveň se ale nezdá, že by šlo o záměrnou podporu Ruska ze strany západních zemí. „Íránská produkce si přizpůsobila a většinou zužitkovala komerčně dostupné součástky, na jejichž dodávky je dohlíženo buď nedostatečně, nebo vůbec,“ píšou.

Většina těchto součástek byla dovezena z Turecka, Indie, Kazachstánu, Uzbekistánu, Vietnamu nebo Kostariky.

Podle dokumentu Írán už diverzifikoval svoji produkci. Využil přitom syrskou továrnu v ruském Novorosijsku. Produkce dronů se ale postupně přesouvá do Ruska – a to i přestože jejich součástky stále dodává Teherán.

Bára Vránová, Katherine Vašíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme