Írán propustil z vazby světoznámého režiséra Panáhího

Íránská justice propustila z vazby světoznámého režiséra Džafara Panáhího. Oznámila to agentura ISNA. Filmař byl za mřížemi skoro tři měsíce kvůli chystanému filmu o loňských povolebních nepokojích. Ve světě to vyvolalo velkou kampaň za jeho osvobození. Panáhí patří k nejznámějším íránským filmařům a jeho snímky už získaly řadu prestižních ocenění na mezinárodních festivalech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Íránu

Vlajka Íránu | Foto: Iranian Research Organization for Sci and Technology

Panáhí se nakonec dostal z vazební věznice po zaplacení kauze ve výši dvou miliard rijálů, tedy asi čtyř miliónů korun. Režisér předtím údajně zahájil hladovku, aby si vymohl přístup k právníkovi a také kontakt se svou rodinou.

Letos měl Panáhí zasednout v porotě festivalu v Cannes. Jeho židle nakonec zůstala kvůli režisérovu zatčení na protest prázdná. Íránské úřady ale tvrdí, že ani mezinárodní kampaň k jeho propuštění nevedla a že jen vyšetřovatelé prostě dokončili svou práci.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme