V Íránu začala třídenní generální stávka. Připojili se k ní i majitelé obchodů včetně bývalé fotbalové hvězdy

Obchody v několika íránských městech v pondělí ráno zůstaly zavřené. Jejich majitelé se tak připojili ke třídenní generální stávce vyhlášené organizátory protestů. Stávka má trvat tři dny a skončí ve středu. Íránské úřady obvinily účastníky protestů z toho, že prý donutili majitele obchodů zavřít pomocí výhrůžek. Demonstrace, které trvají od poloviny září, si vyžádaly už stovky životů.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská pořádková policie na teheránské tržnici v předvečer třídenní generální stávky

Íránská pořádková policie na teheránské tržnici v předvečer třídenní generální stávky | Foto: Majid Asgaripour/WANA | Zdroj: Reuters

Podle dostupných informací se přidala viditelná část obchodů. Někde je účast na stávce silnější, to je třeba případ regionu íránský Kurdistán na západu země.

Právě z Kurdistánu pocházela Masha Amíniová, jejíž smrt po zatčení íránskou mravnostní policií současnou vlnu protestů rozpoutala.

Íránský Kurdistán

Na některých hodně sledovaných twitterových účtech se sdílejí videa, kde je vidět, že i v dalších městech jsou zavřené obchody. Jsou tam videa z teheránského bazaru, dále záběry z Isfahánu, Šírázu a dalších i menších měst.

Ohledně dění v Íránu jsou západní novináři odkázáni na informace buď z oficiálních zdrojů, nebo ze sociálních sítí. Írán totiž cizí novináře do země zpravidla nepouští.

Stávkující fotbalista

Íránská polooficiální zpravodajská agentura Fars přináší například informaci o tom, že obchod bývalého slavného fotbalisty Aliho Daeího íránská policie zaplombovala, právě proto, že se připojil ke třídenní stávce.

V Íránu je to ‚kdo s koho'. Protesty můžou využít revoluční gardy, varuje expert

Číst článek

V neděli se také objevily zprávy o rozpuštění mravnostní policie. Ta v Íránu dohlíží na řádné oblékání podle náboženských pravidel, a to u žen i mužů. Zprávy o konci této represivní složky ale zatím příslušné ministerstvo nepotvrdilo.

Hlídky mravnostní policie z ulic íránských měst nezmizely, ale naopak v některých případech zesílily. V pondělí například úřady zavřely jeden zábavní park v Teheránu, protože jeho zaměstnankyně neměly řádné uvázané šátky.

Podle svědků je také v ulicích íránského hlavního města výrazná přítomnost milicí a pořádkové policie.

Režim přitvrzuje i v rétorice a úřady oznámily, že brzy proběhnou popravy čtyř lidí odsouzených kvůli účasti na protestech.

Podle oficiálních údajů během protestů dosud zemřelo přes 300 lidí, nevládní organizace Iran Human Rights se sídlem v Oslu uvádí na 450 obětí. Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk koncem listopadu uvedl, že při protestech bylo zatčeno na 14 tisíc lidí, včetně dětí.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme