Protesty jsme potlačili, vzkázala íránská armáda. Stál za nimi 'Velký Satan'

Íránská policie už protivládní protesty potlačila. Řekl to ve čtvrtek generál Abdorrahím Músaví, který stojí v čele íránské armády. Protesty začaly před týdnem v několika městech a zákroky proti nim si vyžádaly životy asi 20 lidí. Ve středu a dnes vyšly do ulic stoupenci režimu a provolávali hesla na podporu íránského vedení.

Teherán (Aktualizováno: 11:54 4. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Provládní demonstrace v Íránu, 3. ledna 2018 | Foto: Tasnim News Agency | Zdroj: Reuters

„Toto slepé pobuřování bylo slabé a k jeho udušení v zárodku stačila část policie...můžete si být jisti, že vaši kolegové (v armádě) jsou připraveni postavit se hloupým obětem Velkého Satana (Spojených států),“ sdělil generál.

'Pryč s islámskou republikou!' Íránci překypují frustrací, ale v ulicích selžou, obává se expert

Číst článek

O ukončení protestů už ve středu hovořil velitel revolučních gard generál Mohammad Alí Džafarí, podle jehož slov pobuřování skončilo a nepřátele Íránu se podařilo porazit díky připravenosti národa.

Demonstrace začaly minulý čtvrtek jako protesty proti špatné ekonomické situaci, ale později se k heslům demonstrantů připojily i slovní útoky na íránské vůdce.

Demonstrovali i zastánci vlády

Ve středu a také ve čtvrtek se sešli na mnoha místech příznivci režimu s íránskými vlajkami a portréty duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. „Stojíme společně za svým vůdcem,“ volali účastníci jedné ze čtvrtečních akcí.

Podle íránské televize se tato shromáždění ve čtvrtek konala v Mašhadu, kde původně protesty začaly, dále v Isfahánu, Šírázu, Ardabílu i Orumíji.

Potřebujeme více než slovní podporu, vzkázal Trumpovi íránský titulární monarcha Pahlaví

Číst článek

Podobně jako Chameneí účastníci z nepokojů vinili USA a Izrael. V Teheránu se má další shromáždění na podporu vlády konat v pátek po poledních modlitbách.

Protivládní demonstrace se v minulém týdnu konaly hlavně v noci. Podle íránské televize už byly poslední dvě noci klidné. Západní agentury ale připomínají, že úřady částečně zablokovaly přístup k sociálním sítím, takže odpůrci režimu nemají možnost informovat o svých akcích.

Polooficiální agentura Tasním ve čtvrtek informovala, že ve městě Borúdžerdu na západě Íránu je mezi zatčenými občan Evropské unie. Tvrdí to zástupce tamní justice. Podle tohoto zdroje tato osoba prošla výcvikem v evropských tajných službách a byla vyslána do Borúdžerdu, aby tam vedla protesty. Ze zprávy není jasné, z jaké evropské země zadržená osoba je ani zda má také íránské občanství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme