Bezprecedentní protesty v Íránu pokračují pátým dnem. Ženy pálí šátky a stříhají si vlasy

Napříč Íránem pokračovaly pátou noc protirežimní protesty vedené zejména ženami. Policie zastřelila tři lidi, informovala o tom BBC. Do ulic Íránce vyhnala smrt mladé ženy po zatčení mravnostní policií. Údajně byla nevhodně oblečená, protože nedodržela pravidla nošení šátku. Mahsa Amíniová zemřela po třech dnech v kómatu na následky zranění, uvedla Organizace spojených národů.

Tento článek je více než rok starý.

Sárí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Ebráhím Raísí

Prezidenta Íránu Ebráhíma Raísího demonstranti nazávají diktátorem | Zdroj: Reuters

Na protestu ve městě Sárí demonstranti podle BBC pálily šátky a hidžáby, kterými se v Íránu ženy, které chtějí chodit do školy, musí povinně zahalovat od svých sedmi let. Ve videu zveřejněném na twitteru dav nazývá prezidenta Ebráhíma Raísího diktátorem a jeho policejní složky vrahy. Skandují hesla „svoboda“ nebo „ne povinnému hidžábu“. Na podporu Mahsi si Íránci a Íránky stříhají vlasy a videa sdílejí na sociálních sítích. Novináři se shodují na tom, že demonstrace jsou v zemi bezprecedentní.

Íránci protestují kvůli smrti zatčené ženy. Mravnostní policie ji zadržela pro nedostatečné zahalení vlasů

Číst článek

„Moje matka mi dnes volala, kde přesně se v Teheránu protestuje. Vím, že na demonstrace chodí spousta dalších matek žen v mém věku, které tvrdí, že nemají co ztratit. Uvědomují si, že další ženou, která zemře, můžou být ony,“ popisuje reportérka BBC Rana Rahimpúrová důvod, proč jsou podle ní protesty tentokrát jiné.

Vina zahraničních agentů

Tamní guvernér Mohsen Mansúrí z nepokojů obviňuje zahraniční agenty. V úterý na twitteru uvedl, že protesty byly „plně organizovány s agendou k vytvoření nepokojů“. Státní televize zase tvrdila, že smrt dívky využívají kurdští separatisté a kritici jako „výmluvu“. Protestuje se i v dalších městech. 

Norská organizace monitorující lidská práva Hengaw uvedla, že o víkendu bylo na protestech zraněno 38 lidí a zemřeli tři muži. Policie střílela ostrou municí, gumovými projektily a zasahovala i slzným plynem. 

Žena, která se v pondělí večer zúčastnila protestu ve městě Rašt na severu země, poslala BBC fotografie, na nichž jsou vidět modřiny, které jí obušky způsobila mravnostní policie. „Policie používala slzný plyn. Hořely nám oči,“ řekla. „Utíkali jsme, ale zahnali mě do kouta a zbili mě. Nazývali mě prostitutkou a říkali, že jsem se prodala ulici,“ dodala.

Další demonstrující řekla reportérovi BBC Alí Hamedaniovi, že když v davu mávali šátky na obloze, cítila se velmi emotivně. „Byla jsem chráněna jinými muži, je skvělé vidět tuto jednotu. Doufám, že nás svět podporuje,“ svěřila se.

‚Za smrt může srdeční příhoda‘

Po islámské revoluci v roce 1979 íránské úřady zavedly povinný kodex oblékání, který vyžaduje, aby všechny ženy nosily šátek a volné oblečení maskující jejich postavy. Na dodržování zákona dohlíží mravnostní policie – formálně známá jako Gasht-e Ershad. Důstojníci mají pravomoc zastavit ženy na ulici a posoudit, jestli neukazují příliš vlasů, zda jejich kalhoty a kabáty nejsou krátké nebo přiléhavé nebo jestli nejsou příliš nalíčené. Za porušení pravidel hrozí ženám vězení a bičování. V lepším případě dostanou pokutu.

Podle úřadující vysoké komisařky OSN pro lidská práva Nady Nášifové 22letou dívku policisté v Teheránu vícekrát udeřili do hlavy obuškem a uhodili jí hlavou o auto. To policie popírá: tvrdí, že mladou ženu postihla srdeční příhoda. Její rodina je přesvědčena o tom, že byla Mahsa ve skvělé zdravotní kondici. Mravnostní policii zkritizoval íránský poslanec Jalal Rašídí Kúší, duchovní vůdce ajatolláh Alí Chámeneí rodinu dívky navštívil a slíbil jí, že proti porušování práv zakročí.

Žaneta Levíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme