V Íránu zemřelo při protestech více než 100 lidí, tvrdí Amnesty International. Vláda informovala o devíti

Při protestech vyvolaných zdražením benzinu bylo v Íránu podle „důvěryhodných zpráv“, na které se odvolává mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International zabito nejméně 106 lidí ve 21 městech. Íránci vyšli do ulic v pátek, kdy vláda ohlásila zdražení benzinu o 50 procent. Írán dosud pohonné hmoty štědře dotoval, ale od loňska se potýká s důsledky obnovených amerických sankcí.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle Amnesty International zemřelo při protestech v Íránu více než 100 lidí. | Foto: West Asia News Agency | Zdroj: Reuters

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí ve středu uvedl, že nedávné protesty proti zdražení benzinu byly bezpečnostní záležitostí, nikoliv dílem íránského lidu.

Írán nechce přijít o svůj vliv nad Irákem a Libanonem. Proti demonstrantům hodlá zakročit silou

Číst článek

„Přátelé a nepřátelé by měli vědět, že jsme zatlačili nepřítele zpět do vojenské, politické a bezpečnostní válečné arény,“ citovala Chameneího agentura Reuters, podle níž duchovní vůdce také oznámil, že protesty neorganizoval íránský lid.

Amnesty International ve středu uvedla, že „se domnívá, že bilance obětí může být mnohem vyšší“. Některé zprávy podle organizace hovoří o tom, že zabito mohlo být až 200 lidí.

Z ověřených videonahrávek, výpovědí svědků a informací aktivistů žijících za hranicemi Íránu podle Amnesty vyplývá, že se íránské bezpečnostní složky pustily do zabíjení protestujících.

Podle íránských státem kontrolovaných médií si protesty vyžádaly devět obětí: zemřeli podle nich čtyři demonstranti, tři příslušníci revolučních gard a dva policisté. Asi tisícovka osob byla zatčena.

Útoky na úřady

S násilím byly spojeny protesty v provincii Isfahán v centru Íránu. Do pondělka tam lidé poškodili sedm desítek poboček bank a zapálili na 30 autobusů, napsala íránská agentura Fars. Napadli také několik vládních úřadů a základny basídžů, dobrovolných islámských oddílů.

At least 106 protesters in 21 cities have been killed in #Iran, according to reports we have received. Verified video footage, eyewitness testimony & information gathered from activists outside Iran reveal a harrowing pattern of unlawful killings by Iranian security forces.

16:50 – 19. 11. 2019

1215 1235

V provincii Alborz u hlavního města policie zatkla 150 lidí, o nichž média tvrdí, že byli vůdci gangů. Při výslechu podle Fars řekli, že dostali peníze ze zahraničí na to, aby plenili a zapalovali veřejný majetek.

Íránci se scházejí k protestům asi ve stovce míst a nejvíc násilností se odehrálo v Chúzestánu, Teheránu, Kermánu a Fársu. V celé zemi bylo vyrabováno okolo stovky bank a přes 50 velkých obchodů.

Podle agentury DPA sice vláda v Teheránu ve středu mluvila o mírném zklidnění situace, nicméně blokáda internetu, která pokračuje už čtvrtý den v řadě, může nasvědčovat tomu, že nepokoje pokračují. Úřady se omezením přístupu k internetu snaží zamezit lidem organizovat se prostřednictvím sociálních sítí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme