V Íránu popravili další dva muže v souvislosti s protesty proti vládě, Evropská unie vyjádřila zděšení

V Íránu popravili další dva muže v souvislosti s protivládními protesty, které v zemi vypukly loni v polovině září. Muži popraveni v sobotu byli odsouzeni v prosinci za zabití člena provládních milic Basídž, tento týden jim trest potvrdil nejvyšší soud, informovala agentura AFP. Evropská unie uvedla, že je nejnovějšími popravami zděšena.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dlouhé vlasy namísto vlajky se staly pomyslným symbolem nesouhlasu se smrtí Amíníové, přinesly je i protestující v Los Angeles

Dlouhé vlasy namísto vlajky se staly pomyslným symbolem nesouhlasu se smrtí Amíníové, přinesly je i protestující v Los Angeles | Foto: Bing Guan | Zdroj: Reuters

V souvislosti s protivládními protesty v Íránu popravili už v prosinci dva muže. Jeden byl odsouzen za pobodání člena bezpečnostních složek při demonstraci, druhý podle soudu ubodal dva příslušníky bezpečnostních složek.

Íránský režim popravami mladých lidí ukazuje, že se bojí a neví, jak na protesty reagovat, míní expertka

Číst článek

Druhá poprava se uskutečnila v polovině prosince, muž byl oběšen veřejně ze stavebního jeřábu jako odstrašující příklad ostatním. Soudní procesy s těmito obžalovanými se obvykle konají za zavřenými dveřmi, uvedla AFP.

Íránská státní televize odvysílala sestříhané záběry výpovědi jednoho z popravených před takzvaným revolučním soudem a rekonstrukci útoku na člena provládních milic, jak ji sestavila prokuratura.

Revoluční soud neumožňuje obžalovaným vybrat si obhájce ani vidět důkazy proti nim. Lidskoprávní organizace Amnesty International uvedla, že tento typ tribunálu „ničím nepřipomíná smysluplné soudní řízení“, píše agentura AP.

Reakce Západu

Milice Basídž nasazuje íránská vláda proti manifestacím, které tvrdě potlačuje. Při střetech zemřelo podle nevládních organizací pět stovek lidí, na 19 000 lidí bylo zatčeno a řada z nich už odsouzena. Trest smrti podle agentury AFP dostalo 14 lidí, podle prosincové zprávy nevládní organizace Iran Human Rights hrozí trest smrti nejméně stovce osob.

Nejméně stovce íránských demonstrantů hrozí trest smrti, uvádí organizace Iran Human Rights

Číst článek

Popravy a zatýkání v Íránu kvůli demonstracím odsoudila řada západních zemí. Některé z nich včetně USA, Kanady či Británie a také EU kvůli tomu zavedly sankce proti členům íránských bezpečnostních složek. Kvůli brutálnímu postupu íránského režimu proti demonstrantům byl v prosinci také Írán vyloučen ze skupiny OSN pro rovnost pohlaví a zmocnění žen.

„Zděšení“ nad sobotními popravami vyjádřila Evropská unie prostřednictvím Nabily Massraliové, mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. „Unie znovu vyzývá íránské úřady, aby zastavily zavrženíhodnou praxi vynášení rozsudků smrti nad demonstranty,“ uvedla Massraliová.

Demonstrace v Íránu vypukly v polovině září původně kvůli potlačování práv žen a dívek, posléze přerostly v největší manifestace proti autoritářskému režimu od roku 1979.

Zažehla je smrt mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové po zatčení mravnostní policií kvůli tomu, že měla údajně příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti. Podle policie žena utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme