Protesty v Íránu jsou zřejmě u konce, vláda s parlamentem jedná o jejich příčinách
Íránské revoluční gardy oznámily ukončení občanských nepokojů ve městech. O příčinách protestů, při nichž zemřelo 22 lidí, od neděle debatuje íránský parlament společně se zástupci vlády a bezpečnostních složek.
Podle bezpečnostních složek stáli za rozsáhlými demonstracemi zahraniční nepřátelé Íránu. Obyvatele údajně vyprovokovali, aby vyšli do ulic se stížnostmi na ekonomickou situaci, ale i vedení státu. Při déle než týden trvajících protestech zemřelo 22 lidí a policie zatkla přes 1000 demonstrantů.
'Pryč s islámskou republikou!' Íránci překypují frustrací, ale v ulicích selžou, obává se expert
Číst článek
Íránské revoluční gardy na své oficiální webové stránce zveřejnily prohlášení, podle kterého protesty spustili agenti Spojených států, Velké Británie, Saúdské Arábie a také příznivci sionistického režimu v Izraeli, monarchisté a džihádisti.
Pro komunikaci všichni demonstranti používali sociální sítě, íránská vláda je proto zablokovala. V tuto chvíli už zprovoznila Instagram, ještě více rozšířenou síť Telegram ale stále blokuje. Mluvčí vlády íránské státní televizi řekl, že zákaz používání Telegramu zruší ve chvíli, kdy se provozovatelé aplikace zavážou k mazání a blokování kanálů nepřátelských vůči Íránu.
Ne zcela přehledné situaci v Íránu se server iROZHLAS věnoval v rozhovoru s bezpečnostním analytikem a znalcem islámské republiky Josefem Krausem.