Íránci vyšli do ulic kvůli nedostatku vody, zapalovali pneumatiky. Zasahovala policie

V západním Íránu začaly ve čtvrtek večer protesty proti špatnému zásobování vodou. Informovala o tomv pátek agentura Reuters. Podle agentury AP íránská média o nepokojích do rána mlčela. Na ropu bohatá provincie Chúzestán, kde se protestovalo, zažívá nejhorší sucho za 50 let.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

Videa z demonstrací se šíří sociálními sítěmi. Je na nich vidět, že lidé zapalovali na silnicích pneumatiky a policisté se snažili dav rozehnat. Někde bylo slyšet střelbu.

„To, co tady říkáme, by měla vysílat státní televize, a taky by měla ukázat buvoly uhynulé z nedostatku vody,“ řekl jeden starší demonstrant na videu.

AP napsala, že na záběrech lidé volali arabsky, aby se k nim připojili další Íránci. Chúzestán je domovem arabské menšiny, která si stěžuje na útlak ze strany šíitské teokracie.

Ministr energetiky Rezá Ardakánján v květnu řekl, že v létě nastane nedostatek vody, protože Írán zažívá jeden z nejsušších roků za 50 let.

Už minulý týden v několika městech Íránci protestovali proti přerušované dodávce elektřiny. Reuters informuje, že někde se zloba obrátila i proti duchovnímu vůdci ajatolláhovi Alímu Chameneímu a lidé volali „Smrt diktátorovi, smrt Chameneímu“.

Írán čelí americkým sankcím, které oslabují jeho ekonomiku, a také složité epidemické situaci kvůli koronaviru. V minulých týdnech vyšli do ulic zaměstnanci v energetice. Ve městech, kde jsou velké rafinerie, nebo v oblastech těžby plynu požadovali vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky, někde stávkují.

Reuters uvádí, že protesty, na něž chodí hlavně dělníci a penzisté, trvají několik měsíců. Nespokojenost souvisí s vysokou inflací dosahující 50 procent, stoupající nezaměstnaností a také nevyplácením mezd.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme