Írán prý chce vyslat kosmonauta do vesmíru

Součástí íránského kosmického programu má být i vyslání rakety s lidskou posádkou. Prohlásil to šéf vesmírného programu Islámské republiky Rezá Takípúr. Teherán oznamuje stále ambicióznější plány, které označuje za součást svého vědeckého rozvoje. Na Západě ale podobné projekty vyvolávají obavy, že je Írán využije také ke zbrojení. Argumentují tak i Američané, když prosazují umístění své protiraketové obrany v Polsku a České republice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident M. Ahmadínežád (vlevo) u nosné rakety

Íránský prezident M. Ahmadínežád (vlevo) u nosné rakety | Zdroj: ČTK

Rezá Takípúr prohlásil, že první íránský astronaut by měl být vyslán do vesmíru do deseti let. Přesný termín této průlomové mise má být určen nejpozději do roka. Takípúrovo prohlášení zveřejněné státní televizí přišlo jen pár dní po kontroverzním odpálení íránské rakety.

Íránská média nejprve oznámila vynesení družice, pak ale přišla oprava, že šlo pouze test nosné rakety s maketou satelitu. Někteří západní vědci tvrdí, že se tak Teherán snaží zamaskovat neúspěch zkoušky. Jiní odborníci ale upozorňují, že i kdyby šlo o selhání, Íráncům každopádně zase pomohlo ve vývoji raketových a kosmických technologií.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme