Írán prý už brzy spustí utajovaný závod na obohacování uranu

Teherán už brzy spustí druhý provoz na obohacování uranu, o kterém se teprve v pátek dozvědělo mezinárodní společenství. Podle íránské agentury Fárs to řekl šéf kanceláře nejvyššího vůdce země ájatolláha Chámeneího.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí Íránci | Foto: Jiří Sovadina

Svět dosud věděl pouze o továrně v Natanzu. Odhalení stavby dalšího závodu vyvolalo mezinárodní pozdvižení.

"Továrna bude brzy v provozu a oslepí nepřátele Íránu," prohlásil ájatolláh Mohammadí-Golpájegání, který řídí aparát nejvyššího vůdce.

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman mezitím řekl, že existence další továrny na obohacování uranu je prý důkazem, že Teherán sestavuje jadernou bombu.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád tvrdí, že závod bude po spuštění sloužit mírovým účelům. Teherán prý do objektu vpustí mezinárodní inspektory a trvá na tom, že neporušuje žádné závazky.

Evropský odborník na jaderné otázky oslovený Českým rozhlasem se domnívá, že Írán zatím patrně stavbu továrny opravdu nemusel oznamovat. Jak ale tento zdroj zdůraznil, postup Teheránu důvěru rozhodně nevzbuzuje.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme