Írán prý v Kaspickém moři objevil nová naleziště zemního plynu

Írán objevil v Kaspickém moři nové zásoby zemního plynu. Prohlásil to íránský ministr ropného průmyslu Rostam Kásemí. Islámská republika je dnes na druhém místě za Ruskem co do zásob zemního plynu. Některá íránská média uvádějí, že nový objev možná Íránce posune na pozici světové jedničky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský ministr ropného průmyslu Rostam Kásemí | Zdroj: Reuters

Ministr Kásemí neupřesnil, jak velké mají být nové zásoby, jde prý ale o ložiska několikanásobně větší, než se na dně Kaspiku dosud předpokládala. Celé naleziště podle něj leží v íránském sektoru moře.

Kásemí se vyjádřil také k možnosti ropných sankcí, které chtějí na Írán uvalit některé evropské vlády. Íránský ministr prohlásil, že Unie nakonec ropné embargo ‚rozhodně nezavede‘. Jak dodal, takový krok by zasáhl celosvětové trhy.

Íránci už dříve varovali, že ropné sankce proti Teheránu by zdvojnásobily světové ceny ropy. Navíc Írán sází na to, že Evropa ani nemá náhradu za íránské dodávky.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme