Írán prý zpřístupní nový závod na obohacování uranu zahraničním inspektorům

Nový íránský závod na obohacování uranu nemělo být žádné tajemství a Teherán do závodu vpustí zahraniční inspektory. Prohlásil to v New Yorku íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská žena s potomkem | Foto: Fotobanka stock.xchng

Reagoval tak na mezinárodní pobouření nad skutečností, že Írán buduje dosud neznámý závod u města Komm. Okolní svět oficiálně věděl pouze o továrně v Natanzu.

Ahmadínežád prohlásil, že jeho země nemá žádné obavy do nového závodu vpustit jaderný dozor. Íránci o továrně informovali Mezinárodní agenturu pro atomovou energii v pondělí, což je podle Ahmadínežáda asi rok před spuštěním. Dodal, že západní politici prý budou litovat obviňování, že Írán závod buduje tajně.

Íránský prezident se také ohradil proti výrokům svého amerického kolegy Baracka Obamy, který řekl, že Teherán porušuje mezinárodní úmluvy. Ahmadínežád doslova řekl, že jeho země není povinna hlásit každý nový závod Obamovi. S mezinárodní agenturou prý ale plně spolupracuje.

Západ prosazuje proti Íránu další sankce, protože Teherán odmítá zastavit i obohacování uranu v už rozjetém provozu v Natanzu.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme