Zůstáváme odhodláni pokračovat, vzkázaly OSN o jaderné dohodě s Íránem Německo, Francie a Británie

Německo, Francie a Velká Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim odvolaný na základě jaderné dohody s Íránem nebude tento víkend obnoven, jak požadují Spojené státy. Napsala to agentura Reuters, která se dostala k dopisu adresovanému Radě bezpečnosti OSN třemi evropskými stranami zmíněné dohody z roku 2015.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN jednala o raketovém testu KLDR

Německo, Francie a Velká Británie v pátek společně vzkázaly Radě bezpečnosti OSN, že sankční režim odvolaný na základě jaderné dohody s Íránem nebude tento víkend obnoven, jak požadují Spojené státy (ilustrační foto) | Foto: Lucas Jackson | Zdroj: Reuters

„Neúnavně jsme pracovali na zachování jaderné dohody a zůstáváme odhodláni v tom pokračovat,“ uvedla trojice západoevropských velvyslanců při OSN. V dopise se podle Reuters mimo jiné píše, že jakékoli rozhodnutí či krok ve snaze obnovit protiíránské sankce OSN je bez „právního efektu“. Odpuštění sankcí prý zůstane v platnosti i po víkendu.

Terč na střelecký výcvik? Írán dopravil do Hormuzského průlivu maketu americké lodi s 16 ‚letadly‘

Číst článek

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo v srpnu oznámil, že zahájil třicetidenní proces, který by měl vést k obnovení sankcí OSN vůči Íránu. Učinil tak prostřednictvím stížnosti zaslané Radě bezpečnosti ohledně toho, že Teherán údajně jadernou dohodu porušuje. Sankce by se podle Washingtonu měly vrátit v noci na neděli.

USA však s iniciativou narazily, protože 13 z 15 států působících v Radě bezpečnosti OSN označilo jejich pokus za neplatný. Spojené státy totiž před dvěma lety od dohody s Íránem odstoupily a nemohou tak podle většiny členů rady nyní vynucovat její dodržování. Diplomaté také podle Reuters tvrdí, že sankce zřejmě obnoví jen hrstka zemí.

Cílem dohody, která postihy v rámci OSN zrušila, bylo předejít tomu, aby v Íránu vyvinuli jaderné zbraně. Kromě uvedených tří evropských zemí, Íránu a USA byly mezi signatáři ještě Rusko, Čína a Evropská unie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme