Írán si předvolal velvyslance Švýcarska kvůli zabavení ropy a zadržel řecké tankery

Írán si v pátek předvolal švýcarského velvyslance na protest proti tomu, že Spojené státy zkonfiskovaly íránskou ropu z plavidla provozovaného Ruskem, které proplouvalo kolem Řecka. S odkazem na íránské ministerstvo zahraničí o tom informovala íránská agentura ISNA. Švýcarsko zastupuje americké zájmy v Íránu, který s USA neudržuje diplomatické styky.

Teherán/Atény Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanker Mercer Street, spojený s izraelským miliardářem, který se stal terčem útoku bezpilotního letounu, při kterém zahynuli dva členové posádky

(ilustrační foto) | Foto: Rula Rouhana | Zdroj: Reuters

„Islámská republika vyjádřila své hluboké znepokojení nad pokračujícím porušováním mezinárodních zákonů a mezinárodních námořních úmluv ze strany Spojených států,“ uvedla íránská diplomacie v prohlášení a vyzvala k okamžitému navrácení plavidla a nákladu.

Plavidlo Pegas plující pod íránskou vlajkou bylo mezi pěti loďmi, které Washington 22. února, dva dny před ruskou invazí na Ukrajinu, zapsal na sankční seznam namířený proti bance Promsvjazbank, která je považována za klíčovou pro ruský obranný sektor.

Loni bylo popraveno nejméně 579 lidí, více než polovina v Íránu. Stoupl také počet rozsudků smrti

Číst článek

Íránské revoluční gardy několik hodin po předvolání velvyslance oznámily, že ve vodách Perského zálivu zadržely dva ropné tankery plující pod řeckou vlajkou. Jako důvod uvedly blíže nespecifikované „porušení předpisů“.

Řecké ministerstvo zahraničí podle agentury AP uvedlo, že se obrátilo na íránského velvyslance v Aténách s důraznou výzvou k propuštění lodí i jejich posádek. „Tyto činy se fakticky rovnají pirátství,“ uvádí se v prohlášení ministerstva. Zabavení lodí bude mít „obzvláště negativní důsledky“ pro dvoustranné vztahy a pro vztahy Íránu s Evropskou unií, jejímž je Řecko členem, uvedly Atény.

Íránský vrtulník přistál na palubě lodi Delta Poseidon plující pod řeckou vlajkou v mezinárodních vodách. Loď byla v tu chvíli asi 22 námořních mil od íránského pobřeží, popisuje události řecké ministerstvo zahraničí. Ozbrojení muži poté zajali posádku, mezi jejímiž členy byli dva Řekové. Podobně se situace vyvíjela i na druhém plavidle, které mělo na palubě sedm Řeků a plulo poblíž íránského pobřeží. O národnosti ostatních členů posádky se úřední zpráva nezmiňuje, doplňuje AP.

Teherán se potýká s americkými sankcemi zavedenými poté, co Spojené státy za vlády prezidenta Donalda Trumpa jednostranně odstoupily od jaderné dohody mezi Íránem a světovými mocnostmi. Součástí dohody bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. Teherán doufá, že se dohodu podaří oživit, a zrušit tak sankce. O věci od loňského dubna jedná přímo se zástupci Francie, Německa, Británie, Číny a Ruska a nepřímo se Spojenými státy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme