Spojené státy přidaly na seznam zahraničních teroristických organizací íránské revoluční gardy

Spojené státy zařadily íránské revoluční gardy na seznam zahraničních teroristických organizací, oznámil ve čtvrtek americký prezident Donald Trump. Agentura AP krok USA považuje za výjimečný, neboť Washington dosud nikdy formálně neoznačil ozbrojené síly jiného státu za teroristickou skupinu.

Washington/Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy zařadily íránské revoluční gardy na seznam zahraničních teroristických organizací | Zdroj: Profimedia

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada na krok USA ihned reagovala a v odvetném opatření označila americké ozbrojené síly rovněž za teroristickou organizaci, uvedla íránská státní televize.

Prezident Rúhání odletěl na první oficiální návštěvu Iráku. Zkritizoval tam americkou politiku

Číst článek

„Íránské revoluční gardy jsou hlavním prostředkem íránské vlády k řízení a uskutečňování světových teroristických akcí,“ uvedl v prohlášení Trump.

Označení gard za teroristické uskupení podle Trumpa jasně ukazuje na rizika pro ty, kteří by s nimi chtěli spolupracovat, případně je podporovat. „Pokud s íránskými revolučními gardami obchodujete, tak sponzorujete terorismus,“ dodal.

Ekonomicky i politicky významné

Íránské revoluční gardy (známé pod názvem Pasdaran) byly vytvořeny po revoluci v roce 1979 na její obranu proti zahraničním a vnitřním hrozbám.

V Íránu mají gardy významnou politickou a ekonomickou váhu. Americká vláda významně zasáhla íránské revoluční gardy už v roce 2018, když uvalila sankce na desítky jednotlivců a firem, které je financují.

Írán dodržuje jadernou dohodu, tvrdí mezinárodní agentura pro atomovou energii. Sankcím USA navzdory

Číst článek

Kritici Trumpova rozhodnutí zařadit celé gardy na teroristický seznam varovali, že podobný krok by mohly proti americkým vojákům a činitelům tajných služeb učinit i nepřátelské státy.

Trump ale trvá na tom, že umístění gard na černou listinu jen odráží skutečnost. Administrativa amerického prezidenta si od tohoto postupu slibuje další izolaci islámské republiky, kterou USA a Izrael považují za hrozbu stability na Blízkém východě.

Protestní nóta

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf v reakci na zařazení revolučních gard na černou listinu zaslal protestní nótu na švýcarskou ambasádu v Teheránu, která americké zájmy v Íránu zastupuje.

Izraelci volí, premiér Netanjahu bojuje o politické přežití i zápis do historie

Číst článek

Íránská státní televize označila rozhodnutí USA za nelegální, podle ní je v rozporu s mezinárodním právem. „Žádná země nemá právo označit za teroristické ozbrojené síly jiné země... Důvodem pro toto rozhodnutí je íránský vliv na Blízkém východě a úspěch země v boji proti Islámskému státu,“ uvedla státní televize, aniž přímo citovala některého z íránských představitelů.

„Toto nerozumné a nelegální opatření představuje velkou hrozbu pro regionální a mezinárodní stabilitu a mír... Írán označil americký režim za podporovatele terorismu,“ uvedla ve svém prohlášení íránská nejvyšší bezpečnostní rada.

Nerozluční přátelé

Trumpovo rozhodnutí naopak uvítal jeho velký spojenec izraelský premiér Benjamin Netanjahu, pro jehož zemi je Írán nepřítelem číslo jedna.

„Děkuji ti, můj drahý příteli, prezidente Spojených států Donalde Trumpe, za to, že ses rozhodl zařadit íránské revoluční gardy na seznam teroristických organizací. Děkuji ti, že si kladně reagoval na další z mých žádostí, které jsou v zájmu naší země i států v celém regionu,“ napsal Netanjahu na twitteru.

V Izraeli se v úterý konají parlamentní volby a Trump Netanjahua na dálku podpořil již před pár dny, když podepsal dekret, ve kterém uznal svrchovanost Izraele nad Golanskými výšinami.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme