Rozsudek smrti nad švédsko-íránským disidentem platí. Rozhodl o tom nejvyšší soud

Íránský nejvyšší soud potvrdil rozsudek smrti nad švédsko-íránským disidentem Habíbem Šaabem. Informovaly o tom v neděli agentury Reuters a AFP s odvoláním na místní média. Íránské úřady podle dřívějších informací stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) muže obvinily z toho, že stojí za útoky v zemi. Švédsko rozsudek smrti označilo za nehumánní.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německé protesty proti íránskému režimu

Íránský nejvyšší soud potvrdil rozsudek smrti nad švédsko-íránským disidentem Habíbem Šaabem (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Šaab je podle RFE/RL zakladatelem a bývalým vůdcem separatistického Arabského bojového hnutí za osvobození Ahvázu (ASMLA). Zhruba 14 let žil ve Švédsku, než se v roce 2020 vypravil do Turecka, odkud následně zmizel.

Loni s ním podle Reuters v Íránu začal soud na základě obvinění z podílu na několika bombových útocích, včetně jednoho na vojenskou přehlídku v roce 2018 v provincii Chúzestán na jihozápadě Íránu, při níž zahynulo 25 lidí.

Deset let vězení kvůli tanci. Íránský pár se natočil před teheránskou Věží svobody a dostal trest

Číst článek

ASMLA, která má ozbrojenou odnož, usiluje o vytvoření samostatného státu pro etnické Araby v provincii Chúzestán, která je bohatá na ropu.

Teherán ji považuje za teroristickou skupinu a viní ji z řady útoků na vládní instituce, ropná zařízení a další infrastrukturu. ASMLA podle Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda sídlí primárně v Nizozemsku a Dánsku.

Arabové tvoří v Íránu menšinu, někteří z nich se cítí být pod perskou okupací a usilují o nezávislost nebo autonomii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme