Ruská novinářka Juziková je na svobodě. Pro údajnou špionáž ji týden drželi v íránském Teheránu

V Íránu propustili na svobodu ruskou novinářku Juliji Juzikovou, kterou Íránci zatkli minulý týden v hotelu. Oznámilo to ve čtvrtek ruské velvyslanectví v Teheránu. Původně se hovořilo o tom, že Ruska je podezřelá ze spolupráce s izraelskou tajnou službou, později Teherán oznámil, že případ souvisí s porušením vízových povinností. Kreml zadržení označil za nepřijatelné a žádal rychlé vyřešení kauzy.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Díky společnému úsilí ruského ministerstva zahraničí a ruského velvyslanectví v Teheránu se íránská strana rozhodla propustit ruskou občanku Juliji Juzikovou,“ oznámila ambasáda. Juziková podle ní odletěla do Moskvy ve čtvrtek ráno.

V Teheránu zadrželi ruskou novinářku kvůli údajné špionáži. Moskva si předvolala íránského velvyslance

Číst článek

Zatčena byla před týdnem, několik dní po příjezdu do Íránu. Její bývalý manžel sdělil, že je podezřelá ze spolupráce s izraelskou tajnou službou, za což by jí hrozilo desetileté vězení. Podle tohoto zdroje byla Juziková v Izraeli naposledy před 15 či 17 lety a nemá izraelské občanství.

V minulosti pracovala jako reportérka listu Komsomolskaja pravda. V roce 2003 vydala knihu o „Alláhových nevěstách“, sebevražedných atentátnicích v Rusku, která vyšla v devíti zemích a která podle některých kritiků tyto teroristické útoky ospravedlňovala.

Před několika lety také napsala reportáž o ženách sloužících v izraelské armádě, s nimiž ve vojsku strávila několik dnů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme