Írán chce s Ruskem koordinovat kroky proti Spojeným státům. Prezidenti obou zemí spolu mluvili v Kremlu

Írán vyzval Rusko ke koordinaci kroků na mezinárodní scéně namířených vůči Spojeným státům americkým. Íránský prezident Ebrahím Raísí to řekl na jednání v Kremlu, kde se setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Do Moskvy zamířil v době, kdy stagnují obnovené rozhovory o íránském jaderném programu. Teherán žádá o zrušení všech sankcí, které vůči němu Washington zavedl v roce 2018.

Od stálého zpravodaje Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený íránský prezident Ebráhím Raisi

Íránský prezident Ebrahím Raísí | Foto: Didor Sadulloev | Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin na úvod jednání avizoval, že kromě jaderného programu Teheránu bude chtít mluvit také o situaci v Afghánistánu nebo rozvoji obchodu mezi Íránem a Eurasijským ekonomickým svazem, který sdružuje část postsovětských zemí.

Moskva spolu s Íránem a Čínou rovněž chystá společné námořní cvičení v Perském zálivu. Trojice ruských plavidel v pondělí zakotvila v íránském přístavu Čáhbahár.

S čínským prezidentem Si Ťin-pchingem bude Putin osobně jednat na začátku února v Pekingu.

Ivana Milenkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme