Hejna sarančat sužují Írán a ničí úrodu. Země plánuje nasadit do boje s hmyzem armádu

Írán bude možná muset už druhý rok po sobě povolat armádu do boje proti sarančatům, která na jihu země ničí úrodu. Podle zástupce ministerstva zdravotnictví, jehož v pátek citovala íránská agentura ILNA, hrozí, že hejna tohoto žravého hmyzu zničí úrodu v hodnotě přes sedm miliard dolarů (179 miliard korun).

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saranče | Zdroj: Reuters

Mluvčí ministerské organizace zabývající se ochranou rostlin Mohammad Rezá Mír řekl, že sarančata už napadla plodiny na rozloze 200 000 hektarů v sedmi z 31 íránských provincií.

Studie odhalila nebezpečný úbytek hmyzu a pavouků v Německu. Na vině je zemědělství i změna klimatu

Číst článek

Jde o území od východní hranice s Pákistánem po západní hranici s Irákem. Podle Míra může být brzo v ohrožení až milion hektarů.

„Armáda slíbila, že v boji proti sarančatům pomůže a dodá terénní vozy k využití pro zásah ve špatně dostupných místech. Loni poskytla lidi i techniku a byla to velká pomoc,“ řekl Mír.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) odhadla, že v sousedním Pákistánu sarančata zničila úrodu za 2,2 miliardy dolarů.

Jak napsala agentura Reuters, v případě Íránu by ztráta úrody byla další ekonomickou ranou v době, kdy země čelí americkým sankcím a epidemii koronaviru.

Takto čelil Írán sarančatům letos v březnu:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme