Je načase zarazit chaos a destrukci, kterou Írán vytváří, prohlásil Saúdský král Salmán

Saúdský král Salmán vyzval mezinárodní společenství, aby zastavilo jaderné a raketové programy Íránu i vměšování Teheránu do dění v regionu. Král ve svém každoročním projevu uvedl, že je načase zarazit „chaos a destrukci“, kterou Írán vytváří, informovala agentura Reuters. Šíitský Írán je hlavním geopolitickým rivalem Saúdské Arábie.

Rijád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

král Saúdské Arábie Salmán bin Abd al-Azíz | Foto: Yuya Shino | Zdroj: Reuters

V souvislosti s nedávnými raketovými útoky na území Saúdské Arábie, které jsou připisované Íránu, král Salmán poznamenal, že zemi nijak nepoznamenaly. Zopakoval rovněž, že Rijád je připraven se bránit.

„I když bylo království terčem útoků 286 balistických raket a 289 dronů takovým způsobem, který jiná země nezažila, nijak to nepoznamenalo náš vývoj ani životy občanů,“ řekl král před členy svého nejvyššího poradního orgánu, šúry, dalšími členy královské rodiny a zahraničními diplomaty.

Ocenil rovněž, že ropná společnost Saudi Aramco po zářijových útocích na svá zařízení rychle těžbu ropy obnovila. Útoky na ropná zařízení Abkajk a Churajs v polovině září snížily denní těžbu v Saúdské Arábii o 5,7 milionu barelů, což znamenalo zhruba o polovinu.

Největší veřejně obchodovaná společnost na světě? Saudi Aramco dostala povolení vstoupit na burzu

Číst článek

Saúdská Arábie je největším vývozcem ropy na světě a zároveň takzvaným dodavatelem poslední instance, na kterého v době nečekaného výpadku dodávek spoléhá více zemí. Rijád ale dokázal udržet dodávky zákazníkům na úrovních před útokem, protože čerpal surovinu ze svých obrovských zásob. Nabízel také jiné druhy ropy z dalších polí.

Mezi šíitským Íránem a sunnitskou Saúdskou Arábii panuje dlouhodobě nevraživost. Státy soupeří o moc na Blízkém východě a podporují různé ozbrojené skupiny v konfliktech v Jemenu a v Sýrii. Saúdská Arábie stojí ve válce v Jemenu v čele Západem podporované provládní vojenské koalice, která bojuje proti šíitským povstalcům.

Právě Írán má podle Rijádu na svědomí vyzbrojování těchto povstalců. V Sýrii zase Teherán podporuje režim prezidenta Bašára Asada.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme