Írán sčítá hlasy z voleb, vláda doufá ve vítězství reformních kandidátů

V Íránu začalo sčítání hlasů odevzdaných v parlamentních volbách. Účast byla tak vysoká, že úřady musely několikrát posunout konec hlasování. Podle prvních odhadů přišlo k urnám asi 70 procent oprávněných voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský prezident Hasan Ruhání | Zdroj: Reuters

Bylo to první hlasování po uzavření dohody o íránském jaderném programu se Západem, která umožnila zrušení většiny ekonomických sankcí vůči Íránu.

„Velká účast ukazuje, že lidé věří v demokratické procesy v Íránu a že se chtějí vyjádřit k politice prezidenta Rúháního. Tyto volby posílí naši vládu a umožní jí pokračovat ve změnách po skončení sankcí," věří viceprezidentka Íránu Masoumeh Ebtekárová.

Konečné výsledky voleb se očekávají začátkem příštího týdne a úspěch reformistů ve volbách do parlamentu by mohl výrazně ulehčit pozici vlády prezidenta Hasana Rúháního, která se po zrušení sankcí snaží získat zahraniční investice a zajistit hospodářský růst.

Rychlé tempo otevírání íránské ekonomiky ale podle zákulisních informací znepokojuje konzervativní kruhy v nejvyšším vedení země.

Klíčovou moc v Íránu má Nejvyšší vůdce ajatolláh Chameneí a konzervativní Rada dohlížitelů, která musí posvětit všechny zákony schválené parlamentem. Z volebních lístků také už předem vyškrtla asi polovinu z 12 tisíc kandidátů, mezi nimi i známé tváře reformního tábora.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme