Írán se chystá na nepokoje při pohřbu předního opozičního klerika

Íránská policie je opět ve střehu kvůli možnosti protivládních demonstrací. Dnes může být jejich roznětkou pohřeb ájatolláha Montazerího, který patřil k předním kritikům vládnoucího režimu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teheránský bazar

Teheránský bazar | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

87letý Montazerího zemřel v sobotu přirozenou smrtí. Duchovní patřil ke strůjcům islámského režimu v zemi a jednu dobu byl dokonce vybrán pro funkci nejvyššího íránského vůdce. Pak ale upadl v nemilost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj B. Tureček hovořil o pohřbu v Ranním Radožurnálu

Policie se na protesty připravila v Teheránu, v Nadžafábádu, odkud Montazerí pocházel, a ve městě Komm, který je místem jeho pohřbení. Lidé se na spontánní smuteční shromáždění scházeli už včera. Na dnešek vyzvali opoziční vůdci své stoupence k dodržování smutku a k účasti na Montazerího pohřbu.

Už od včerejška se k obřadu sjížděly do Kommu statisíce lidí z celé země. Bezpečnostní aparát je proto ve střehu, aby smuteční shromáždění nepřerostla v další protivládní demonstraci. Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček ve Světě o osmé Rádia Česku že začátek obřadu se obešel bez incidentů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost ájatolláha Hosejn-Alího Montazerího představil B. Tureček také ve Světě o osmé Rádia Česko

Pro íránské vedení představoval Montazerí problém už za svého života, protože od 80. let vytrvala kritizoval zneužívání moci vládnoucí elitou. Jako spoluzakladatel režimu a vysoce erudovaný a populární klerik ale nemohl skončit za mřížemi. Montazerí proto strávil šest let v domácím vězení a stal se i terčem fyzických útoků.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme