Írán se obává, že proti němu Západ ke špionáži nasadil cvičené holuby

Íránská bezpečnost odchytila dva holuby, kteří podle ní mohli sloužit ke špionáži proti jaderným provozům. Uvedla to íránská média s tím, že ptáci byli vybavení kroužky neznámého účelu a také drátky, které prý mohly sloužit k rádiovému spojení. Holubi se pohybovali v oblasti města Natanz, kde má íránský režim odstředivky k výrobě obohaceného uranu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holub hřivnáč

Holub hřivnáč | Foto: birdguides.com

Podzemní závod patří k nejlépe střeženým objektům v zemi. Jak napsala agentura Fárs, bezpečnost prověřuje, zda se Západ nepokoušel ochranu prolomit nasazením cvičených ptáků.

Írán tvrdí, že uran obohacuje výhradně k mírovým účelům. Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Muhammad Baradej v pondělí prohlásil, že i kdyby Teherán ve skutečnosti chtěl získat jadernou hlavici, nemá v nejbližší době kapacity tohoto cíle dosáhnout.

Izrael a Spojené státy se ale obávají, že íránský režim dělí od nukleární zbraně pouze několik let. Řada činitelů už ale připustila, že co Západ postrádá, jsou jasné špionážní poznatky, jak je Írán daleko.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme