Írán se považuje za terč zahájené elektronické války

Íránská média už se naplno věnují počítačovému viru Stuxnet , který napadá řídicí systémy průmyslových provozů. Právě Írán je podle západních expertů nejvíce zasaženou zemí na světě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klávesnice. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Odborníci spekulují, že virus vytvořila nějaká západní vláda, aby zabránila spuštění jaderné elektrárny v Búšehru. Teherán mezitím hlásí napadení desítek tisíc počítačů v celém průmyslu.

Přehrát

00:00 / 00:00

B. Tureček: Írán se považuje za cíl elektronické války

„Proti Íránu byla zahájena elektronická válka!“ To prohlásil vysoký činitel íránského ministerstva průmyslu. Stuxnet se nepřenáší po internetu, ale z paměťových zařízení připojovaných přes USB. Íránci se domnívají, že virus takto do země zavlekli ruští experti, kteří chystají spuštění Búšehru.

Ministr telekomunikací Rezá Tákípúr tvrdí, že zásadní škody virus zatím nenapáchal. Íránští programátoři prý usilovně pracují na protiopatřeních.

Stuxnet se objevil i jinde, 60 procent výskytu je ale podle západních expertů v Íránu. Napadá hlavně systémy od firmy Siemens. Íránci je mají v jaderném odvětví, v ropných rafinériích i třeba v elektrárnách.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme