Írán se uchází o křeslo v Radě bezpečnosti OSN, která na něj třikrát uvalila sankce

Členské země OSN dnes budou rozhodovat, zda se Írán stane na dva roky členem Rady bezpečnosti. Právě tento orgán přitom na Írán opakovaně uvalil sankce kvůli jeho neochotě omezit svůj nukleární program. Valné shromáždění světové organizace bude hlasovat tajně. Pro úspěch kandidatury je potřeba dvoutřetinová podpora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rada bezpečnosti OSN | Foto: Miroslav Konvalina

Proti Íránu kandiduje Japonsko a pozorovatelé tedy šance Íránců označují za mizivé. Podle některých analýz ale může být cílem Teheránu i samotná kandidatura a následná prohra. To by totiž opět zdůraznilo roli, do které se Írán staví - outsider, který se nebojí vzepřít Západu.

Íránští činitelé často opakují, že Rada bezpečnosti OSN je prodlouženou rukou amerických zájmů. Jako argument používají sankce, které Rada na Írán uvalila.

Podle Teheránu je tento postih nespravedlivý, protože Írán neporušuje žádné závazky a v jaderné energetice usiluje pouze o to, co západní mocnosti už dávno mají k dispozici.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme