Poškozené černé skříňky z letadla, které v lednu sestřelil Írán, poputují na analýzu do Francie

Data z letových záznamníků ukrajinského dopravního letadla, které v lednu sestřelil Írán, stáhnou francouzští odborníci s pomocí Kanaďanů. V pátek to oznámil francouzský Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA). Agentura Reuters napsala, že tak končí nejistota, která ohledně osudu takzvaných černých skříněk měsíce panovala.

Paříž/Teherán  Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Írán dlouhodobě odmítal záznamová zařízení poslat k analýze do ciziny | Foto: Nazanin Tabatabaee/WANA | Zdroj: Reuters

BEA uvedl, že jedná jménem Íránu, který formální vyšetřování incidentu vede. Teherán v únoru oznámil, že letové záznamníky jsou výrazně poškozené, což získání dat komplikuje. Předtím se již v lednu obrátil na francouzské a americké úřady, aby mu techniku ke stažení dat ze skříněk zapůjčily.

Írán pošle do Kyjeva černé skřínky z ukrajinského letadla sestřeleného revolučními gardami

Číst článek

Írán dlouhodobě odmítal záznamová zařízení poslat k analýze do ciziny, což vedlo k rostoucí frustraci mezinárodní komunity. Práce na obnovení a stažení dat ze dvou černých skříněk, které zaznamenávají letové údaje a hovory v kokpitu, začnou podle BEA 20. července v Paříži. Přítomen bude i tým z Kanady, která má mimořádný zájem na vysvětlení události.

Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě. Kanada tehdy přišla o 57 svých občanů. Írán se po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně sestřelila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme