‚Rodiny chtějí odpovědi.‘ Ministři pěti zemí vyzvali stíhání odpovědných za sestřelení letadla v Íranu

Důkladné a transparentní vyšetřování a také odškodné pro rodiny obětí požadují vlády pěti zemí, které přišly o své občany při nedávném pádu civilního letadla v Íránu. Ministři zahraničí Kanady, Ukrajiny, Británie, Švédska a Afghánistánu po čtvrteční schůzce v Londýně dále vyzvali k nezávislému stíhání osob odpovědných za sestřelení ukrajinského stroje.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf kanadské diplomacie François-Philippe Champagne a ministři zahraničí Afghánistánu, Ukrajiny, Británie a Švédska na schůzce ohledně Íránem sestřeleného ukrajinského letadla. | Zdroj: Reuters

Ukrajinský civilní stroj směřující do Kyjeva se minulou středu zřítil nedaleko Teheránu poté, co jej zasáhla údajně omylem raketa vypálená íránskou armádou.

Havárii nepřežil nikdo ze 176 lidí na palubě. Mezi nimi bylo také 57 osob s kanadským občanstvím, 11 Ukrajinců, deset Švédů, čtyři Afghánci a tři Britové. Zástupci těchto pěti zemí se dnes sešli v britské metropoli s cílem projednat společný postup vůči Íránu.

Autor videa zachycující sestřelení ukrajinského letadla skončil ve vazbě. Rúhání slibuje vyšetření

Číst článek

Ve společném prohlášení ministři vyzvali Teherán k zajištění „důkladného, nezávislého a transparentního vyšetřování otevřeného truchlícím národům“. Zároveň přivítali dosavadní íránské vystupování v této záležitosti, informovala agentura Reuters. Teherán by ale podle nich měl přijmout „plnou zodpovědnost“ a vyplatit odškodné rodinám obětí.

„Rodiny chtějí odpovědi, mezinárodní společenství chce odpovědi. Svět očekává odpovědi a my nepolevíme v našem úsilí, dokud je nebudeme mít,“ prohlásil po jednání šéf kanadské diplomacie François-Philippe Champagne. Írán podle něj sice odpovědnost za tragédii přijal, jen plnohodnotné vyšetřování ale odhalí "přesnou příčinu" a to, kdo má sestřelení letadla na svědomí.

Ukrajinský boeing minulý týden zasáhla raketa krátce po jeho startu z teheránského letiště. Írán nejdříve tvrdil, že spoj PS752 postihl technický problém, tři dny po havárii ale oznámil, že stroj sestřelily jeho revoluční gardy. Íránský prezident Hasan Rúhání slíbil, že pachatelé „neodpustitelného omylu“ budou potrestáni.

‚Lidská chyba.‘ Íránská vláda přiznala sestřelení ukrajinského letadla se 176 lidmi na palubě

Číst článek

Letadlo se zřítilo jen několik hodin poté, co Írán raketovým útokem odpověděl na předchozí americký úder, který v Bagdádu zabil klíčového íránského generála Kásema Solejmáního. Podle agentury AP se zatím spojenci Washingtonu vyhýbají kritizování Spojených států za zvýšení napětí v regionu. Tento aspekt ale v týdnu zmínil kanadský premiér Justin Trudeau. „Kdyby v poslední době nedošlo k eskalaci v regionu, ti Kanaďané by teď byli doma se svými rodinami. Takovéto věci se při konfliktu a válce dějí. Nevinní lidé to odnesou nejvíc,“ řekl v televizním rozhovoru.

Kanada usiluje o to, aby byli její vyšetřovatelé plně zapojeni do objasňování havárie letu PS752. Dvojice kanadských činitelů už se v Íránu připojila k mezinárodnímu expertnímu týmu, kanadská vláda pro ně ale požaduje ještě užší spolupráci. Ukrajina chce, aby se na vyšetřování podíleli i její experti, kteří objasňovali sestřelení malajsijského letadla nad územím okupovaným proruskými separatisty v roce 2014.

AP ale uvedla, že zástupci postižených zemí dnes kromě „morálního tlaku“ nezmínili jiné páky, kterými by mohli Írán donutit ke spolupráci. Kanadský ministr zahraničí po otázce na toto téma řekl: „Rozhodnutí je na Íránu a celý svět se dívá.“

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme