Írán si chválí jednání o svém jaderném programu. Mocnosti prý projevily větší realismus

Irán přivítal výsledky dvoudenních rozhovorů o svém jaderném programu, které dnes skončily v kazašském městě Almaty. Konference se kromě zástupců Íránu zúčastnili představitelé takzvané skupiny 5+1, tedy Spojených států, Velké Británie, Francie, Číny, Ruska a Německa. Podle hlavního íránského vyjednavače Saída Džaliliho projevili zástupci světových mocností větší realismus než v minulosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konference zástupců Íránu a představitelů skupiny 5+1, tedy Spojených států, Velké Británie, Francie, Číny, Ruska a Německa v kazašském Almaty

Konference zástupců Íránu a představitelů skupiny 5+1, tedy Spojených států, Velké Británie, Francie, Číny, Ruska a Německa v kazašském Almaty | Zdroj: Reuters

Ačkoli výrok íránského vyjednavače zní optimisticky, podle Ireny Kalhousové z Asociace pro mezinárodní otázky je třeba ho brát s rezervou.

„Myslím, že jediné, co toto setkání přineslo, je dohoda, že se zase sejdou. To znamená, nepřineslo to nic konkrétního a vlastně pokračuje to v takové té strategii Íránu, že ano, jsme připraveni vyjednávat, ale v zásadě nejsme připraveni na to přistoupit na jakýkoliv kompromis,“ uvedla Kalhousová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byla Irena Kalhousová z Asociace pro mezinárodní otázky

Rozhovory o Íránském jaderném programu probíhají už několik let, zatím však bez výsledku. Na současných rozhovorech se diplomaté dohodli na začátku letošního roku.

„Možná, že íránští představitelé jsou rádi, že si s nimi vůbec zástupci skupiny 5+1 sedli, protože ti byli po těch posledních rozhovorech velmi rozezleni, protože tam Írán neukázal jakoukoli flexibilitu. Takže to zřejmě Írán považuje za úspěch, že jednání pokračují, ale já si nejsem úplně jistá, jak dlouho budou především západní vyjednavači připraveni na to respektovat nebo tolerovat tu íránskou strategii,“ podotkla Kalhousová.

Západ tvrdí, že Írán usiluje o jadernou zbraň, ten se brání, že jeho nukleární program je čistě mírový. Mezinárodní agentura pro atomovou energii si stěžovala, že s ní Íránci nedostatečně spolupracují. OSN pak na Írán kvůli obohacování uranu uvalila sankce.

Kvůli jaderné hrozbě se v poslední době mluvilo i o možném izraelském útoku na iránská jaderná zařízení. Kalhousová se domnívá, že to však není aktuální téma.

„Ono se o něm hovoří jako o aktuálním už mnoho let, a zatím k němu opravdu nedošlo. Já si myslím, že Izrael vzhledem k tomu, že ještě nemá novou vládu a také vzhledem k tomu, že v Americe začíná vládnout nová administrativa pod Barackem Obamou, že určitě dá prostor diplomatickým jednáním,“ uzavřela Kalhousová.

Jan Richter, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme