Írán slíbil, že pustí příbuzné na návštěvu zatčených Američanů

Trojice Američanů zadržovaných v Íránu by se měla skoro po roce stráveném za mřížemi dočkat návštěvy svých příbuzných. Íránský ministr zahraničí Manúčehr Mottakí oznámil, že matky zatčených Američanů by měly dostat vstupní víza k cestě do Íránu. Dva muže a jednu ženu zadržela íránská bezpečnost loni v červenci, když ilegálně přešli do země ze sousedního Iráku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská islámská republika | Foto: Emanuel Macoun

Teherán tvrdí, že má dost důkazů o napojení americké trojice na tajné služby a že ji tedy čeká soud. Spojené státy namítají, že jde o nevinné turisty, kteří zabloudili a požaduje jejich propuštění. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová také už předem odmítla jakýkoli výsledek íránského soudního procesu.

Spojené státy a Írán nemají diplomatické styky. Víza pro příbuzné by proto měla vydat íránská mise při OSN v New Yorku. Zatčené zase v teheránské věznici Evín nedávno navštívila švýcarská velvyslankyně. Informovala potom o jejich údajně špatném zdravotním stavu a o tom, že zvažují zahájit hladovku.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme