V Íránu zemřel muž s americkým občanstvím. Není jasné, jestli to bylo ve vězení, nebo v nemocnici

V Íránu v sobotu zemřel vězněný muž, který měl vedle íránského také americké občanství. Psal to v noci na úterý server BBC News. Podle jeho zdroje šedesátiletý muž zemřel v nechvalně proslulé věznici Evin nedaleko Teheránu. Íránská agentura Mizan však tvrdí, že muž zemřel v nemocnici, kam byl z věznice převezen. Americké ministerstvo zahraničí prohlásilo, že o úmrtí ví a snaží se získat více informací.

Teherán/Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Íránu v sobotu zemřel vězněný muž, který měl vedle íránského také americké občanství

V Íránu v sobotu zemřel vězněný muž, který měl vedle íránského také americké občanství | Zdroj: Profimedia

Úmrtí nastalo zhruba týden poté, co Írán umožnil v polovině září vycestovat do USA pěti lidem s americkým občanstvím, kteří byli předtím v íránském vězení. Stalo se tak v rámci dohody s USA, jež umožnila propuštění pěti Íránců vězněných v USA a uvolnění části fondů zmražených kvůli sankcím uvaleným na Teherán.

Rok od smrti Amíníové kvůli zahalování. ‚Íránský režim stále drží, získal další zkušenosti,‘ říká analytik

Číst článek

Podle íránské služby BBC americké ministerstvo zahraničí neoznačilo zemřelého muže za „neprávem vězněného“. Proto se ho také nedávná dohoda netýkala. Podle íránské agentury Mizan byl muž ve vězení zhruba dva měsíce kvůli obviněním z finančních deliktů.

Podle íránské agentury americký občan nedávno postoupil operaci žaludku a z nemocnice byl propuštěn na vlastní žádost. Agentura tvrdí, že byl z věznice do nemocnice převezen hned v sobotu, když se jeho zdravotní stav zhoršil. Lékaři ho však už nedokázali zachránit.

Zdroj, který mluvil s íránskou službou BBC, však uvedl, že muži se udělalo špatně už v pátek. Zpočátku však byl hospitalizován ve vězeňské ošetřovně. Až když se jeho stav v sobotu zhoršil, tak se začal připravovat jeho převoz. Než se ho však dočkal, tak zemřel ve vězení.

„Víme o zprávách o smrti jedné osoby v íránské vězení a zjišťujeme další informace,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí. To nechtělo záležitost dále komentovat kvůli ochraně soukromí zesnulého.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme