Francouz v Íránu fotil v zakázané oblasti, nyní ho chtějí soudit. Rodina žádá o pomoc Macrona

Francouz Benjamin Briere, který byl před rokem zatčen v Íránu při návštěvě národního parku, bude souzen za špionáž a propagandu namířenou proti íránskému režimu. Informovala o tom v neděli agentura AFP. Podle ní obžalobu potvrdila tamní prokuratura. Za špionáž hrozí v Íránu trest smrti a za propagandu proti systému tři měsíce až rok vězení.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Írán zadržel v minulosti více cizinců či lidí s dvojím občanstvím, které obvinil ze špionáže | Foto: Morteza Nikoubazl | Zdroj: Reuters

Pětatřicetiletý Briere byl zatčen loni v květnu, když v poušti na hranici mezi Íránem a Turkmenistánem vypustil bezpilotní stroj vybavený kamerou. Obvinění ze špionáže bylo zdůvodněno tím, že fotil v zakázané oblasti. Podle jeho rodiny byl ale v Íránu pouze jako turista.

Izrael potvrdil pátrání po ostatcích špiona Eliho Kohena. Jeho příběh vypráví seriál Agent

Číst článek

„Je to celé absurdní. Benjamin si upravil dodávku, aby mohl cestovat po světě. Na svém instagramu má pobyt v Íránu zaznamenán fotkami den pod dni. Kdyby byl francouzský agent, měl by hodně špatné krytí,“ citovala tento týden televize France 24 Brierova advokáta.

Do Íránu Briere přijel podle francouzských médií v prosinci 2019, předtím cestoval po Belgii, Nizozemsku, Německu, skandinávských zemích, na Balkáně i v Turecku nebo v Iráku.

Brierova rodina napsala tento týden otevřený dopis francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi, v němž ho žádá o pomoc. „Pane prezidente, žádáme vás o veškeré možné diplomatické úsilí za jeho propuštění,“ citovala francouzská média z dopisu.

Írán zadržel v minulosti více cizinců či lidí s dvojím občanstvím, které obvinil ze špionáže. Například loni v květnu odsoudili v Íránu k pětiletému vězení za ohrožení národní bezpečnosti antropoložku Faribu Adelkhahovou, která byla zatčena v létě 2019.

Dvaašedesátiletá žena, která má francouzské a íránské občanství, byla loni v říjnu propuštěna, ale je v domácím vězení.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme