Írán dodržuje jadernou dohodu, tvrdí mezinárodní agentura pro atomovou energii. Sankcím USA navzdory

Írán navzdory sílícím americkým sankcím dodržuje limity jaderné dohody, kterou vedle Teheránu podepsaly Spojené státy, Čína, Francie, Německo, Rusko, Británie a Evropská unie. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na Mezinárodní agenturu pro atomovou energii, která na plnění dohody dohlíží.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Davy Íránců přišly v mnoha íránských městech na shromáždění pořádaná k 40. výročí islámské revoluce | Foto: Vahid Salemi | Zdroj: ČTK/AP

Cílem dohody z roku 2015 bylo pozastavit íránský jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí. Spojené státy od dohody loni v květnu odstoupily, zbylí signatáři si ji přejí zachovat.

Írán zachovává hranici, do které může obohacovat uran, a stejně tak i množství, kolik jej může skladovat, uvedla Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) ve čtvrtletní zprávě, kterou poskytla signatářům jaderné dohody z roku 2015.

Mechanismus INSTEX

Nastavené hranice se drží i íránské zásoby těžké vody, která se užívá v jaderných technologiích. Teherán za poslední čtvrtletí jednu tunu těžké vody vyvezl.

Washington nás démonizuje, je námi posedlý, prohlásil íránský ministr zahraničí v Mnichově

Číst článek

Evropské mocnosti - Francie, Británie a Německo - se po odstoupení USA z dohody snaží zmírnit dopad opětovného uvalení sankcí na Teherán ze strany Washingtonu. Aby se vyhnuly střetu s USA kvůli jejich sankčnímu režimu, chtějí evropské země zavést náhradní mechanismus INSTEX, který umožní evropským podnikům s Íránem dál obchodovat.

Nelibost Washingtonu

Teherán ale tvrdí, že evropské země toto mimodolarové obchodování podmiňují vyjednáváním o íránských zbraních. Snahu trojice evropských států s nelibostí pozoruje také Washington, který se snaží íránské hospodářství oslabit kvůli jadernému programu Teheránu a jeho vlivu v Jemenu a dalších blízkovýchodních regionech.

Americký viceprezident Mike Pence minulý týden evropské mocnosti vyzval, aby od jaderné dohody s Íránem po vzoru Spojených států také odstoupily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme