Prezident Rúhání hrozí, že Írán začne po neděli obohacovat uran nad dohodnutý limit

Írán po neděli začne zvyšovat úroveň obohacování uranu nad limit 3,67 procenta stanovaný mezinárodní dohodou o íránském jaderném programu z roku 2015. Podle íránské agentury IRIB to ve středu prohlásil prezident Hasan Rúhání.

Teherán (Aktualizováno: 13:49 3. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident ve středu také ujistil, že Írán se bude dohody držet, pokud tak učiní i druhá strana (ilustrační snímek) | Foto: Official President website | Zdroj: Reuters

Írán letos v květnu oznámil, že některé závazky přestane plnit, a dal ostatním signatářům (Francii, Británii, Německu, Rusku a Číně) 60 dní na to, aby ochránily íránské hospodářství před dopadem amerických sankcí. Lhůta vyprší v neděli 7. července.

Prezident Rúhání tvrdí, že ostatní signatářské státy své závazky vůči Íránu nerespektují. „Sedmého července náš stupeň obohacování už nebude 3,67 procenta,“ potvrdil íránský prezident na zasedání kabinetu. „Dáme tento závazek stranou,“ dodal.

Trump se pasuje do pozice silného vyjednavače, Írán ale k jednacímu stolu nedostane, míní politolog

Číst článek

Pokud zbývající signatáři jaderné dohody uzavřené se světovými mocnostmi nesplní své sliby, těžkovodní reaktor v Aráku se od 7. července vrátí ke své dřívější činnosti, kterou přerušila jaderná dohoda, pokračoval íránský prezident. Ujistil také, že Írán se bude dohody držet, pokud tak učiní i druhá strana.

Americké sankce

Některé závazky už Teherán plnit přestal. V pondělí oznámil, že překročil 300kilogramový limit zásob uranu obohaceného maximálně na 3,67 procenta. Nyní hrozí, že bude uran obohacovat i nad 3,67 procenta.

Írán se v jaderné dohodě podepsané v roce 2015 ve Vídni zavázal pozastavit svůj jaderný program výměnou za zmírnění protiíránských sankcí.

„Radíme Evropě a Spojeným státům, aby se vrátily k rozumu a k jednacímu stolu,“ citovala Rúháního agentura AP. „Vraťte se k důvěře, k respektování zákona a rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Za těch podmínek můžeme my všichni dodržovat jadernou dohodu,“ řekl dále Rúhání.

Letouny ve vzduchu, lodě na pozicích. Trump na poslední chvíli zrušil útoky na Írán

Číst článek

Írán se letos rozhodl začít jadernou dohodu vypovídat, protože od ní loni odstoupily Spojené státy. Ty pak obnovily protiíránské sankce, které poškozují íránskou ekonomiku.

Obava války

V červnu Spojené státy málem bombardovaly Írán v odvetě za sestřelení amerického bezpilotního letadla. Prezident Donald Trump ale už zahájenou operaci na poslední chvíli zastavil s vysvětlením, že by při ní zemřelo příliš mnoho lidí.

Velitel íránských revolučních gard Hosejn Salámí ve středu řekl, že Spojené státy se bojí vidiny války, a tak se raději zaměřují na ekonomickou konfrontaci.

„V současné situaci se nepřátelé obávají propuknutí války a tyto obavy jsou zjevné z jejich fyzického a taktického chování. Při současném stavu věcí je ekonomická válka pro nepřítele hlavním polem, na němž se s námi střetává,“ řekl šéf revolučních gard, které Washington viní ze sestřelení amerického dronu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme