‚S Američany nebudou žádné rozhovory.‘ Íránské islámské gardy odmítly Trumpovu nabídku

Írán nebude vyjednávat se Spojenými státy, sdělil v pátek zástupce velitele íránských islámských gard pro politické záležitosti Jádolláh Džavání. USA loni odstoupily od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu a obnovily protiíránské sankce. Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek íránské politiky vyzval, aby s ním o jaderném programu začali jednat.

Teherán/Dubaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Írán nebude vyjednávat se Spojenými státy, sdělil v pátek zástupce velitele íránských islámských gard pro politické záležitosti Jádolláh Džavání (ilustrační snímek) | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu řekl, že Írán přestane některé závazky vyplývající z dohody z roku 2015 dodržovat.

‚Měli by mi zavolat a sejít se.‘ Trump vyzval Írán k jednání o jaderném programu

Číst článek

Zástupce velitele íránských islámských gard pro politické záležitosti Jádolláh Džavání vyloučil možnost americko-íránských rozhovorů a řekl také, že se Washington „neodváží zahájit vojenskou akci“ proti Íránu.

„S Američany nebudou žádné rozhovory. Američané se neodváží zahájit proti nám vojenskou operaci. Náš národ Ameriku považuje za nespolehlivou,“ uvedl Džavání, který zastupuje nejmocnější vojenskou organizaci v zemi.

Letadlová loď

USA poslaly do Perského zálivu letadlovou loď Abraham Lincoln a tento týden dorazily na americkou vojenskou základnu v Kataru strategické bombardéry B-52 Stratofortress.

Podle letectva americké armády jsou další tyto stroje na jiném místě, specifikovaném jako „jihozápadní Asie“. Podle armády jsou letadla ze základny Barksdale v Louisianě. Abraham Lincoln ve čtvrtek proplul Suezským průplavem.

Podle serveru americké televize a rozhlasu NBC souvisí posílení americké vojenské přítomnosti v regionu s tím, že Írán povolil přidruženým vojenským organizacím a loajálním uskupením, aby útočily na americké vojáky a vybavení. Server NBC to uvedl s odkazem na tři zdroje z prostředí zpravodajských služeb.

To vše kvůli blíže nespecifikované hrozbě ze strany Íránu, o níž hovoří Bílý dům. „Co se Íránu týče, byl bych rád, kdyby mi zavolali,“ sdělil Trump ve čtvrtek novinářům. Íránci už v minulosti jeho výzvy k rozhovorům odmítli. Írán s USA neudržuje diplomatické styky od roku 1980. Americké zájmy v Íránu zastupuje Švýcarsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme