Británie zadržela u Gibraltaru supertanker kvůli možnému porušení sankcí. ‚Pirátství,‘ reaguje Írán

Úřady na Gibraltaru ve čtvrtek zadržely supertanker, u něhož mají podezření, že převážel íránskou ropu do Sýrie. To by znamenalo porušení sankcí Evropské unie vůči Sýrii a amerických sankcí vůči Íránu, uvedla agentura Reuters. Íránská diplomacie označila zadržení tankeru za nelegální a Teherán v pátek pohrozil zadržením britské lodi.

Londýn/Madrid/Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránský tanker zadržený u Gibraltaru. | Zdroj: Reuters

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Abbás Músáví pak oznámil, že britský velvyslanec v Teheránu Robert Macaire byl předvolán kvůli „nelegálnímu“ zadržení tankeru, které Írán označil za pirátství, píše britská BBC.

Írán se nikdy nepodvolí tlaku USA. Pokud chtějí jednat, měli by projevit úctu, řekl ministr zahraničí

Číst článek

Mohsen Rezai, člen rady, která pomáhá nejvyššímu vůdci Sajjidu Alí Chameneíovi, na svůj Twitter napsal: „Pokud Británie nepropustí íránský ropný tanker, je povinností úřadů zmocnit se britského ropného tankeru“.

Tanker Grace 1 podle údajů společnosti Refinitiv Eikon naložil íránskou ropu 17. dubna. Na lodi byly zřejmě více než dva miliony barelů ropy. Poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro národní bezpečnosti John Bolton zadržení lodi britskými silami uvítal a doplnil, že Spojené státy a jejich spojenci budou i nadále bránit syrské a íránské vládě v „profitování z nedovoleného obchodu“.

Britské úřady u Gibraltaru na jihu Pyrenejského poloostrova podle španělského ministra zahraničí Josepa Borrella tanker zadržely na žádost Spojených států. Borrell také řekl, že Španělsko zvažuje důsledky operace, protože tanker byl zadržen ve vodách, které Madrid považuje za své. Borrell byl tento týden navržen na šéfa unijní diplomacie po Italce Federice Mogheriniové.

Neúplné příměří. Syrská a ruská armáda nadále bombarduje Idlib, tři turečtí vojáci byli zraněni

Číst článek

Londýn naopak uvítal „rozhodné počínání“ Gibraltaru. Krok je podle mluvčího premiérky Theresy Mayové jasným vzkazem, že porušování sankcí EU je nepřijatelné.

Zpravodajský web BBC později uvedl, že se na zadržení tankeru podílelo 30 britských námořníků, kteří na místo přiletěli ze Spojeného království na žádost Gibraltaru. Na tanker plující pod panamskou vlajkou se tým spustil z helikoptéry a celá operace se obešla bez střelby. 28 členná posádka tankeru nicméně není zatčena. Británie je označila za důležité svědky, ne za zločince.

Jaderná dohoda s Íránem

Podle analytika BBC je jasné, že loď byla zadržena kvůli sankcím EU vůči Sýrii, nikoli kvůli americkým sankcím proti Íránu. Zároveň se však jeví jako pravděpodobné, že USA a Spojené království plavbu Grace 1 sledovaly delší dobu. Tanker s takto cenným nákladem by totiž za běžných okolností plul výrazně kratší cestou skrze Suezský průplav, i kdyby to mělo znamenat rozdělení nákladu do několika menších tankerů. Kapitán tohoto plavidla ale zvolil delší cestu kolem Afriky. Je proto otázka, zda tato trasa neměla zamaskovat, že destinací plavidla bylo středomořské pobřeží Sýrie.

Washington se o tanker zajímal, protože je odhodlán zabránit Íránu v profitování z obchodování s ropou ve chvíli, kdy islámská republika čelí americkým sankcím. Británie by ale podle BBC nezakročila na takto zdůvodněnou žádost USA. Když se ale 330 metrů dlouhý tanker dostal do vod Gibraltaru, britské úřady dospěly k závěru, že nemají jinou možnost než jednat v souladu se sankcemi EU proti Sýrii, které Londýn silně podporuje, míní analytik.

V pátek někteří íránští zákonodárci označili zadržení tankeru za důkaz „nedostatku cti“ ze strany Británie a také toho, že přijímá rozkazy od Spojených států.

To je problematické zejména proto, že to nahrává íránskému přesvědčení, že Evropa není opravdu odhodlána zachránit mezinárodní jadernou dohodu s Íránem, od které loni odstoupily USA.

Dominika Perlínová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme