Írán v Sýrii rekrutoval 80 000 šíitských bojovníků a učí je páchat teroristické útoky, tvrdí Izrael

Írán v Sýrii rekrutoval více než 80 000 šíitských bojovníků, které ve výcvikovém táboře asi osm kilometrů od Damašku učí páchat teroristické útoky. V Radě bezpečnosti OSN to ve čtvrtek řekl izraelský vyslanec Danny Danon.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šíitští milicionáři (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Danon na mapě ukázal, kde se údajný výcvikový tábor šíitských milicí nachází. „Co tady vidíte, je školící a náborové středisko v Sýrii. Je tam více než 80 000 šíitských bojovníků, které kontroluje Írán. Na této základně, která se nachází asi osm kilometrů od Damašku, podstupují výcvik, kde je učí páchat teroristické útoky v Sýrii i v regionu," řekl izraelský vyslanec.

Izrael v minulosti několikrát zdůraznil, že nedopustí, aby v Sýrii stavěl základny znepřátelený Írán a pomáhal tam ve vyzbrojování radikálního libanonského hnutí Hizballáh, které stejně jako Teherán stojí ve válce na straně syrského prezidenta Bašára Asada.

Loni v srpnu šéf izraelského letectva oznámil, že Izrael podnikl v Sýrii asi stovku náletů. Izraelská armáda ale podrobnosti o svých operacích většinou nezveřejňuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme