Írán v Sýrii rekrutoval 80 000 šíitských bojovníků a učí je páchat teroristické útoky, tvrdí Izrael

Írán v Sýrii rekrutoval více než 80 000 šíitských bojovníků, které ve výcvikovém táboře asi osm kilometrů od Damašku učí páchat teroristické útoky. V Radě bezpečnosti OSN to ve čtvrtek řekl izraelský vyslanec Danny Danon.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šíitští milicionáři (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Danon na mapě ukázal, kde se údajný výcvikový tábor šíitských milicí nachází. „Co tady vidíte, je školící a náborové středisko v Sýrii. Je tam více než 80 000 šíitských bojovníků, které kontroluje Írán. Na této základně, která se nachází asi osm kilometrů od Damašku, podstupují výcvik, kde je učí páchat teroristické útoky v Sýrii i v regionu," řekl izraelský vyslanec.

Izrael v minulosti několikrát zdůraznil, že nedopustí, aby v Sýrii stavěl základny znepřátelený Írán a pomáhal tam ve vyzbrojování radikálního libanonského hnutí Hizballáh, které stejně jako Teherán stojí ve válce na straně syrského prezidenta Bašára Asada.

Loni v srpnu šéf izraelského letectva oznámil, že Izrael podnikl v Sýrii asi stovku náletů. Izraelská armáda ale podrobnosti o svých operacích většinou nezveřejňuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme