Írán tajně buduje další jadernou továrnu, tvrdí exilová opozice

Íránské ministerstvo obrany tajně buduje už třetí závod na obohacování uranu v zemi. Tvrdí to íránská exilová opozice, která před osmi lety podobně upozornila na tajnou výstavbu dnes už funkční továrny v Natanzu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladí Íránci

Mladí Íránci | Foto: Jiří Sovadina

Loni vyšla najevo existence závodu u města Komm. Írán v obou případech tvrdí, že jde o součást civilního programu. Popírá obvinění, že chce vyrábět materiál pro jaderné zbraně.

O údajné třetí továrně informovala organizace Lidoví modžáhedové. Závod prý stojí u města Ábjek, 120 kilometrů západně od Teheránu. Jeho výstavba začala v roce 2005 a teď je dokončený z osmdesáti pěti procent.

Islámsko-marxistická skupina Lidoví modžáhedové bojuje od osmdesátých let proti íránskému režimu. Spojené státy ji vedou na soupisu teroristických organizací, Brusel ji loni z unijního seznamu vyškrtl.

V srpnu 2002 Lidoví modžáhedové upozornili na závod v Natanzu. Spekuluje se, že továrnu nenašla sama opozice, ale že dostala podklady od americké nebo izraelské špionáže.

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme