Íránci vyměnili lázně za vlastní vany. Přispěl k tomu i koronavirus, zjistila tatrovácká expedice

Nechat si umýt záda, oholit vousy a probrat se sousedy všechny novinky – kvůli tomu po stovky let chodívali Íránci do velkých městských lázní. Dnes už dávají přednost sprše a vaně u sebe doma. Honosně zdobené hamámy, jak se lázním říká, ale zůstávají velkou turistickou atrakcí. V centru Teheránu je navštívila i expedice Tatra kolem světa 2.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Náš průvodce nám ukazuje, že stojíme v místnosti, kde byla teplá voda a lidi si mohli nalévat vodu na hlavu a umývat se,“ popisuje šéf výpravy Marek Havlíček. Stojí uprostřed vykachlíkované místnosti v historické části Teheránu a jeho hlas se rozléhá obřím labyrintem chodeb a veřejných koupelen. V jedné zrovna stojí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další reportáž z expedice Tatra kolem světa 2 zavítá do tradičních íránských lázní

„Je to místnost vysoká tak osm metrů, uprostřed klenby nahoře je malý výčnělek, ve kterém je z barevných sklíček spoustu průhledů na oblohu,“ popisuje se zalomenou hlavou a pohledem vzhůru.

Slunce těmito malými průzory maluje na zděný strop barevná prasátka. Právě tyto výčnělky, které zvenku vypadají jako staré mosazné potápěčské přilby, jsou to jediné, co lázně na povrchu prozrazují, kvůli teplotě a přívodu vody jsou totiž kompletně schované pod zemí.

Jak tatrovácké posádce vysvětluje místní třicátník Mahmoud, pro Íránce byly lázně vždy místem setkávání a očisty, někteří si tu myli dokonce své oblečení. Po vzoru Římanů Íránci při dlouhých koupelích debatovali i relaxovali. Do takzvaných hamámů se chodili umýt před pátečními modlitbami. Říká se tomu ghusl, rituální koupel.

Maminka z Moravy, otec z Íránu. Češi tu mají dobré jméno, je pyšný majitel tabrízské sirkárny

Číst článek

„Veřejné lázně byly pro Íránce dřív hodně důležité, dnes už k nim ale nemají takový vztah. Myjí se doma, ve vlastní koupelně,“ objasňuje Mahmoud, jak moderní styl života vzal Íráncům jejich tradiční místa setkávání. Oproti tomu jim dal soukromí i větší hygienu.

O to víc se Íránci vyhýbají lázním teď, v době koronakrize. Tam, kde si dřív drbali Íránci žínkou záda a přes bílou páru hustou jako mléko nebylo vidět na krok, proto nyní chodí turisté s fotoaparáty a kamerami. Obdivují bohaté zdobené kachlíky i tradici starou více než 1000 let.

TATROVÁCKÝ ZÁPISNÍK

Expedice Tatra kolem světa 2 vyrazila na svou dlouhou výpravu přes 70 států planety na konci února. Reportáže z míst, která navštíví, vysíláme pravidelně – každou středu kolem 8.40 na Radiožurnálu. Vždy v sobotu odpoledne pak členům expedice telefonujeme živě. Všechny díly zápisníku najdete také na serveru iROZHLAS.cz.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme