Na protivládní demonstraci v Teheránu se sešly stovky Íránců. Dav v ulicích strhával plakáty Solejmáního

Několik stovek lidí v Teheránu demonstrovalo proti íránské vládě a duchovnímu vůdci ajatolláhu Alímu Chameneímu. Írán v sobotu přiznal, že nedopatřením sestřelil ukrajinské dopravní letadlo, v jehož troskách ve středu zahynulo 176 pasažérů. Agentura Reuters poznamenala, že o protivládních protestech nezvykle informovala i íránská polovládní tisková kancelář Fars, která má blízko k íránským revolučním gardám.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší duchovní vůdce Íránu - ajatolláh Chameneí. | Zdroj: Profimedia

Právě gardy přijaly za zničení civilního letadla plnou odpovědnost. Agentura Fars, která z demonstrace zveřejnila i snímky, uvedla, že protestu se zúčastnilo 700 až 1000 lidí. Napsala také, že dav v ulicích strhával plakáty s bývalým velitelem gard Kásemem Solejmáním, kterého Američané minulý týden zabili v Bagdádu.

‚Raději bych zemřel.‘ Šéf letectva revolučních gard v Íránu přijal odpovědnost za sestřelení letadla

Číst článek

Reuters napsal, že demonstranti se skandováním dožadovali rezignace Chameneího. Video, ve kterém lidé demisi požadují, bylo zveřejněno na twitteru. Reuters poznamenal, že pravost nahrávky potvrdit nemůže.

Velitel letectva a protivzdušné obrany íránských revolučních gard Amír Alí Hádžízádeh v sobotu uvedl, že ukrajinský letoun byl omylem pokládán za nepřátelskou střelu s plochou dráhou letu. Chameneí vyjádřil soustrast pozůstalým a vyzval ozbrojené síly, aby okolnosti incidentu objasnily.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme