Írán vyšetřuje údajné otravy na dívčích školách. Zadržel 110 podezřelých a zabavil tisíce hraček

Íránská policie oznámila, že v souvislosti s vyšetřováním otrav školaček v posledních měsících zadržela 110 podezřelých. Jak doplnil policejní mluvčí, zabavila rovněž tisíce hraček, které mohou vypouštět nejrůznější zápach. Naznačil tak, že některé z údajných útoků mohly být pokusy o žert. Jiné se ale zdají být o dost vážnější, podle zpráv místních médií totiž musely být kvůli údajným otravám hospitalizovány stovky studentů.

Teherán Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Írán protesty tanec

Protesty proti otravám na dívčích školách | Zdroj: Profimedia

Od konce listopadu se dosud nevysvětlené zdravotní potíže projevily u několika tisíc dívek. Žádné další podrobnosti o totožnosti zadržených či jejich údajném podílu na otravách nebyly zveřejněny.

Íránský režim čelí dalším protestům – tentokrát kvůli otravám školaček

Číst článek

Stejně tak není jasné, jakým způsobem k otravám došlo, například zda pachatelé použili určité chemikálie, uvedla agentura AP.

Již dříve se objevily informace, že se incidenty týkají až 5000 studentů ve 230 školách, které se nacházejí ve 25 íránských provinciích.

Podle lidskoprávních aktivistů údajné otravy zasáhly dokonce přes 7000 studentů.

Otravy jsou těžkým a neodpustitelným zločinem, prohlásil ajatolláh Chameneí

Číst článek

Někteří Íránci se domnívají, že za útoky na dívčí školy stojí zastánci tvrdé linie, kteří chtějí mladým ženám zabránit ve studiu.

Jiní naznačují, že otravy by mohly být mstou režimu za to, že dívky a mladé ženy měly klíčovou roli v celostátních protivládních protestech, které v Íránu propukly loni v září po smrti dvaadvacetileté ženy kurdského původu Mahsy Amíníové.

Ta zemřela, když ji zadržela mravnostní policie kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme