Írán popravil osm lidí za útoky takzvaného Islámského státu v Teheránu

V Íránu popravili osm lidí usvědčených za loňský útok na parlament a teheránské mauzoleum ajatolláha Rúholláha Chomejního. Šlo o první akci sunnitské radikální skupiny, takzvaného Islámského státu na území Íránu, kde většina občanů vyznává šíitský islám. O popravách v sobotu informovalo několik íránských agentur včetně agentury Mízán, specializované na justiční témata. Ze zpráv není jasné, kdy byly popravy provedeny, v zemi se popravuje oběšením.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie před budovou íránského parlamentu. Archivní snímek z roku 2017, kdy došlo k útoku. | Zdroj: Reuters

Agentura AP připomněla, že Írán patří k zemím vykonávajícím trest smrti ve velkém počtu. Čelí za to kritice - loni bylo popraveno 507 osob. Většina z nich byla odsouzena za drogové delikty.

Japonsko popravilo vůdce sekty zodpovědné za útok sarinem v tokijském metru

Číst článek

Podle Amnesty International se Írán v počtu vykonaných rozsudků smrti na světě řadí hned za nejlidnatější zemi světa Čínu.

AP píše, že ale ani v Íránu není běžné popravit tolik lidí najednou. Naposledy se tam hromadná poprava konala v roce 2007, kdy bylo oběšeno sedm mužů odsouzených za znásilnění.

Při loňských červnových útocích v Teheránu přišlo o život 18 lidí a zraněno bylo víc než 50 osob. Zatčeno pak bylo několik desítek lidí a asi deset obviněných ještě čeká proces.

Írán je zapojen do bojů proti IS v Sýrii a v Iráku. Íránské revoluční gardy po loňských teroristických útocích vypálily šest raket na pozice IS ve východní Sýrii.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme