Írán vydal zprávu o sestřelení ukrajinského letadla. Za havárii mohl špatně seřízený vojenský radar

Lidská chyba, konkrétně špatné seřízení vojenského radaru, je klíčovým prvkem příčiny dramatické nehody ukrajinského dopravního letadla, které v lednu sestřelil Írán. Konstatuje se to ve zprávě íránské organizace pro civilní letectví (CAO), která byla v neděli zveřejněna a o níž informovaly agentury AFP a AP.

Tento článek je více než rok starý.

Teherán (Aktualizováno: 14:46 12. 7. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U Teheránu se zřítil boeing největších ukrajinských aerolinek UIA. Všichni na palubě zahynuli

U Teheránu se zřítil boeing největších ukrajinských aerolinek UIA. Všichni na palubě zahynuli | Foto: Nazanin Tabatabaee/WANA | Zdroj: Reuters

Sestřelení letadla 8. ledna krátce po startu z teheránského letiště si vyžádalo životy všech 176 lidí na palubě.

Írán po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně sestřelila. Data z letových záznamníků sestřeleného ukrajinského stroje stáhnou francouzští odborníci s pomocí Kanaďanů, oznámil koncem června francouzský Úřad pro bezpečnost civilního letectví (BEA).

Při zřícení letadla u Teheránu zemřelo všech 176 lidí. Zelenskyj chce pád vyšetřovat jako kriminální případ

Číst článek

V neděli zveřejněný dokument označila CAO za „zprávu o faktech“, nikoliv za závěrečnou vyšetřovací zprávu.

„Lidský omyl při průběžné kontrole nastavení radarového systému vedl k chybě 107 stupňů v daném systému, v důsledku čehož už nebylo možné správně vyhodnotit trajektorii objektů v jeho poli,“ uvedla ve zprávě CAO. Tato výchozí chyba „stála na počátku nebezpečného řetězce (událostí), které by jistě bylo možné zvládnout, kdyby byla přijata jiná opatření“.

Protiletadlová baterie střel země-vzduch íránské armády byla krátce před incidentem přemístěna a její radar očividně nebyl správně přenastaven, uvádí se ve zprávě.

Letadlo u Teheránu sestřelil Írán, prohlásil kanadský premiér. ‚Nepolevíme, dokud se nedočkáme spravedlnosti‘

Číst článek

CAO v ní zároveň poznamenává, že první ze dvou raket vypálených na boeing ukrajinských aerolinek UIA vystřelil operátor obranné baterie, „aniž dostal odpověď z koordinačního střediska“, k němuž patřil.

Druhá střela byla vypálena o 30 sekund později se zřetelem na „pokračování trajektorie odhaleného cíle“, dodává zpráva CAO.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme