Írán tvrdí, že má další americký bezpilotní letoun. USA to popírají

Írán zadržel americké bezpilotní letadlo, které provádělo špionáž ve vzdušném prostoru islámské republiky. Uvádějí to íránská média. Námořnictvo Spojených států ale zpochybnilo, že by se Írán bezpilotního letounu zmocnil. Američané prý nepostrádají žádný stroj operující v oblasti Blízkého východu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký bezpilotní letoun RQ-4

Americký bezpilotní letoun RQ-4 | Foto: U.S. Air Force

Írán tvrdí, že získal tentokrát malý americký bezpilotní letoun typu ScanEagle. Letadlo - o rozpětí křídel tři metry - prý sbíralo informace nad Perským zálivem. Médiím to oznámil velitel námořnictva íránských Revolučních gard admirál Alí Fadáví.

„Tohle je menší letadlo, které létá pomalu,“ upřesňuje zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák s tím, že to není pro Íránce takový dar z nebes, jako bylo poslední velké letadlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zahraničně-politický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák přibližuje okolnosti pádu amerického bezpilotního letadla

Před rokem se totiž Íráncům dostal do ruky supertajný americký letoun RQ-170 Sentinel. Írán tvrdil, že ho sestřelil, USA tomu ale neuvěřily a podle jejich verze se špionážní letoun zřítil kvůli chybě navigace pilota a mechanické závadě.

Už letos v listopadu ale opět došlo k podobnému případu, kdy íránské letouny střílely na americký bezpilotní stroj.

Spojené státy tehdy tvrdily, že se incident stal v mezinárodním vzdušném prostoru nad Perským zálivem. Teherán uváděl, že i tehdy bylo letadlo v jeho vzdušném prostoru.

„Íránci mají jiné představy o tom, kde v této oblasti vedou hranice než jiné státy. Konkrétně jde o Hormuzskou úžinu, místo, kudy proudí značný díl exportované ropy, proto je to strategicky důležité místo. Íránci se tam přou o jedny ostrovy,“ podotýká Slezák.

Jan Eichler, odborník na terorismus z Ústavu mezinárodních vztahů, upozorňuje, že Íránci mohou disponovat vlastními bezpilotními letouny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Eichler, odborník na terorismus z Ústavu mezinárodních vztahů, popisuje typy bezpilotních letounů a technologické možnosti Íránu..

„Mohly by to ale být bezpilotní letouny první generace, o nichž se hovoří i v souvislosti s událostmi na Blízkém a Středním východě. Říká se, že Írán tam poskytl hnutí Hamás jednoduché primitivní bezpilotní letouny, kterým se podařilo dostat i kousek nad vody Izraele a získat některé informace o rozmístění izraelských vojsk,“ uvedl Eichler.

Íránci oznámili zadržení amerického špionážního letounu den poté, co americký list Wall Street Journal přišel s informací, že Spojené státy využívají bezpilotní letouny ke špionáži v okolí íránské jaderné elektrárny v Búšehru ležící na pobřeží Perského zálivu.

ak, Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme