Německo 0:2 Česko

Írán tvrdí, že sestřelil americké bezpilotní letadlo

Írán oznámil sestřelení amerického bezpilotního letadla nad svým územím. Spojené státy nejprve tvrdily, že o ničem takovém nevědí, později ale spolu se Severoatlantickou aliancí přiznaly, že jeden dálkově ovládaný výzvědný letoun v Afghánistánu opravdu postrádají. Podle nich měl technickou závadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bezpilotní průzkumný letoun | Foto: US Army

Obě strany mají důvody pro svou verzi události. Íránci zdůrazňují, že se jim podařilo ochránit jejich vzdušný prostor.

Přehrát

00:00 / 00:00

O údajném sestřelení amerického bezpilotního letounu nad Pákistánem mluvil v Odpoledním Radiožurnálu zpravodaj Břetislav Tureček

Američané zase mohou bagatelizovat možnost, že se druhé straně podařilo neviditelné letadlo Sentinel sestřelit, zvlášť když Íránci tvrdí, že mají stroj ve svých rukou téměř neporušený.

K incidentu došlo na východě Íránu za situace, kdy se stále více mluví o tiché špionážní válce proti Teheránu a hlavně proti jeho jadernému programu.

Už před několika měsíci Íránci oznámili, že jedno takové letadlo zaznamenali nikoliv v pohraničí, ale u města Kot přímo v centru země, kde mají svá jaderná zařízení.

Bezpilotní letouny mohou posloužit kromě špionáže také k útokům. Američané s jejich pomocí zabíjejí například afghánské povstalce. V případě útoku na jaderná zařízení by se ale muselo jednat o větší stroj.

Zajímavá je v této souvislosti nedávná informace v izraelském tisku, že Izrael má bezpilotní letadlo s rozpětím křídel 26 metrů, které může unést až tunu materiálu. Mohlo by tedy být teoreticky použito i k útoku na íránská jaderná zařízení.

Břetislav Tureček, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme