Írán ukončil záchranné práce po ničivém zemětřesení. Asi 70 tisíc lidí je bez domova

Írán ukončil záchranné práce po silném zemětřesení, které v neděli večer zasáhlo oblast na íránsko-irácké hranici. Informovala o tom agentura Reuters. Otřesy si vyžádaly nejméně 450 obětí a přes 7000 zraněných. Oblast přírodní katastrofy by měl v úterý navštívit íránský prezident Hasan Rúhání.

Teherán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otřesy o síle 7,3 stupně kácely budovy a zabíjely i v Iráku. | Foto: Ako Rasheed | Zdroj: Reuters

„Záchranné práce v provincii Kermánšáh skončily," řekl státní televizi ředitel íránské zdravotnické služby. Právě ze západoíránské provincie Kermánšáh je hlášena většina z více než čtyř stovek obětí neštěstí.

Šance, že se podaří v troskách najít ještě někoho živého, je podle úřadů extrémně nízká.

Při zemětřesení v Iráku a Íránu zahynulo nejméně 370 lidí. Budovy se daly do tance, popisují svědci

Číst článek

Zemětřesení o síle 7,3 stupně mělo epicentrum asi 32 kilometrů od iráckého města Halabdža, blízko hranic s Íránem. Bylo v hloubce jen 20 kilometrů, což je podle seizmologů příčinou rozsahu zkázy.

Kromě sedmi mrtvých v Iráku připadají všechny oběti na Írán. Podle íránského Červeného půlměsíce ztratilo asi 70 000 lidí střechu nad hlavou. Řada lidí z obav před dalšími otřesy tráví noci mimo budovy, uvedla státní televize.

„Noc je chladná. Potřebujeme pomoc. Potřebujeme všechno. Úřady by měly zrychlit svou pomoc," řekla televizi mladá žena v jednom z nejpostiženějších íránských měst Sarpol Zaháb.

Podle Reuters tak ohrožuje život mnoha přeživších také zima. Na některé obyvatele Kermánšáhu nezbyly stany, a tak museli přespat venku, kde teplota klesla k deseti stupňům nad nulou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme