Írán pošle do Kyjeva černé skřínky z ukrajinského letadla sestřeleného revolučními gardami

Íránský úřad pro civilní letectví souhlasil s tím, že pošle k analýze do Kyjeva takzvané černé skřínky ze sestřeleného ukrajinského dopravního letadla. S odvoláním na sdělení šéfa íránské delegace při Mezinárodní organizaci pro civilní letectví (ICAO), která spadá pod OSN a sídlí v Montrealu, to napsala agentura Reuters.

Montreal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U Teheránu se zřítil boeing největších ukrajinských aerolinek UIA. Všichni na palubě zahynuli | Foto: Nazanin Tabatabaee/WANA | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí podle agentury ní uzavírá dva měsíce dlouhých sporů o budoucnosti záznamů z letounu, který sestřelila íránská armáda 8. ledna.

Šéf íránské delegace Farhád Parvareš uvedl, že Teherán nabídl i dalším zemím, které o to mají zájem, aby se na hodnocení dat podílely.

Írán žádá o zapůjčení techniky, neumí stáhnout data z černých skříněk sestřeleného ukrajinského letadla

Číst článek

Pád letadla krátce po startu z teheránského letiště si vyžádal životy všech 176 lidí na palubě. Írán až po třech dnech přiznal, že jeho armáda ukrajinské letadlo neúmyslně sestřelila.

Plnou odpovědnost za sestřelení boeingu přijal velitel letectva a protivzdušné obrany íránských revolučních gard Amír Alí Hádžízádeh. Gardy ukrajinský letoun podle generála omylem pokládaly za nepřátelskou střelu s plochou dráhou letu.

Ukrajinské letadlo bylo sestřeleno v době vzrůstajícího napětí mezi Íránem a Spojenými státy. Už dříve napjaté vztahy mezi oběma zeměmi se vyostřily poté, co 3. ledna Američané raketami z dronu zabili u Bagdádu klíčového íránského generála Kásema Solejmáního a několik dalších osob.

Kanada, která měla na palubě letadla 57 svých občanů, uvedla, že analýzu letových údajů a nahrávek by měla provést Francie, jelikož je toho jako jedna z mála zemí schopna. O navrácení datových zápisníků mezitím opakovaně Teherán žádaly ukrajinské úřady. Írán je dosud vydat odmítal, ač souhlasil, že na jejich analýze se mohou podílet ukrajinští experti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme