Írán umožnil diplomatům návštěvu zadržovaných Američanů

Švýcarští diplomaté mohli vůbec poprvé navštívit trojici Američanů zadržovaných v Íránu. Mladé lidi z USA v červenci zatkla íránská bezpečnost po ilegálním vstupu do země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Podle Spojených států šlo o řadové turisty, kteří při horské túře do Íránu zabloudili. Teherán prý ale prošetřoval, jestli do země nebyli vysláni se špionážními úkoly.

Návštěvu amerických vězňů potvrdilo ministerstvo zahraničí v Bernu. Právě švýcarská ambasáda totiž v Íránu zastupuje americké zájmy, protože Spojené státy s ním před 30 lety přerušily styky.

Trojice mladých Američanů s batohy skončila v rukou íránské tajné služby ihned poté, co do země přešla ze sousedního Iráku. Iráčtí pohraničníci uvedli, že Američany varovali, že se blíží k íránskému území. Ti prý ale přesto pokračovali v cestě.

Ve čtvrtek mají Íránci v Ženevě zasednout k jednacímu stolu se zástupci Německa a pěti stálých členů Rady bezpečnosti, tedy i s Američany.

Čekají se dramatické rozhovory o íránském jádru. Objevila se spekulace, že gesto Teheránu souvisí s tímto politickým vývojem.

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme