,Jedna nebude stačit.‘ Írán má podle izraelského ministra obrany dost uranu na pět jaderných bomb

Írán má dostatek uranu na výrobu pěti jaderných bomb. Podle zpravodajského webu The Times of Israel to ve čtvrtek řekl izraelský ministr obrany Joav Galant svému řeckému protějšku Nikosovi Panajotopulosovi. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mezitím v Jeruzalémě při setkání s americkými politiky přirovnal Írán k 50 Severním Korejím. Íránský prezident Ebrahím Raísí v Damašku hovořil se zástupci palestinského Islámského džihádu a hnutí Hamás.

Aktualizováno Atény/Damašek (Aktualizováno: 16:33 4. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obohacený uran v Íránu

Při obohacování uranu se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení | Zdroj: Profimedia

„Nepochybujte o tom, že Íránu nebude stačit jedna jaderná bomba. Dosud získal dost materiálu obohaceného na 20 a 60 procent k výrobě pěti jaderných bomb,“ řekl Galant řeckému ministrovi obrany při návštěvě Atén.

Pokud by se Írán rozhodl obohacovat uran na 90 procent, šlo by podle Galanta o fatální chybu, která by ohrozila celý Blízký východ.

Írán využil zemětřesení k dodávce zbraní do Sýrie. S humanitární pomocí přišly i raketové systémy

Číst článek

Při obohacování se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí obohacení nad 85 procent.

Galant rovněž uvedl, že Izrael nedopustí, aby si Írán budoval vojenskou baštu v sousední Sýrii.

„V uplynulých šesti měsících Írán každý týden posílal do Sýrie letadla naložené zbraněmi, které jsou využívány k terorismu,“ řekl Galant.

Gallant: Iran has amassed enough uranium for 5 nuclear weapons #Iran #nuclear timesofisrael.com/gallant-iran-h… via @timesofisrael

15:29 – 04. 05. 2023

6 6

„Syrský režim by měl vědět, že izraelská armáda bude tvrdě reagovat na jakékoliv útoky vycházející ze syrského území. Nedopustíme, aby se Írán v Sýrii vojensky zakořenil nebo si tam vybudoval dálnici k přepravě zbraní do Libanonu,“ dodal.

Izraelský premiér Netanjahu ve čtvrtek členům amerického Kongresu řekl, že by Írán mohl ohrozit celé Spojené státy, pokud by získal jadernou zbraň.

„Írán je padesát Severních Korejí, není to pouze tyran ze sousedství, jako dynastie, která vládne v Severní Koreji,“ řekl Netanjahu. „Je to ideologická mocnost, která pokládá Izrael za malého satana a vás považuje za velkého satana,“ dodal.

Porušení dohody

Írán v roce 2015 podepsal se světovými mocnostmi dohodu, jejíž součástí bylo zmírnění protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně.

V Íránu došlo opět k otravě mladých dívek ve školách. O vyšetřování z března nejsou informace

Číst článek

Dohoda Íránu umožňovala obohacovat uran maximálně na 3,67 procenta. Americký prezident Donald Trump od dohody v roce 2018 jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Írán pak začal dohodu porušovat. Jednání o obnově dohody dosud nebyla úspěšná.

Íránský prezident Raísí ve čtvrtek při návštěvě syrského hlavního města Damašku prohlásil, že pád Izraele je „velmi blízko“. Na místě se mimo jiné setkal se zástupci Islámského džihádu a Hamásu.

„Dnes je více než kdy jindy zapotřebí jednota sil odporu, regionu a islámskému světa za účelem osvobození Jeruzaléma a docílení palestinského sebeurčení... Domníváme se, že pád sionistického režimu je velmi blízko,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme