Írán potvrdil incident poblíž továrny na obohacení uranu. Došlo ke zničení průmyslové haly

Írán ve čtvrtek ohlásil nehodu, při níž byla v blízkosti továrny na obohacování uranu v Natanzu poškozena rozestavěná budova. Provoz, v němž jsou umístěny odstředivky na obohacování uranu, poškozen není. Sdělil to mluvčí íránské organizace pro jadernou energii Behrúz Kamálvandí, kterého citovala agentura AP.

Teherán (Aktualizováno: 11:44 2. 7. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Íránská vlajka před budovou Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídní

Továrna v Natanzu pravidelně monitoruje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (ilustrační foto) | Foto: Leonhard Foeger | Zdroj: Reuters

Úřady příčinu a povahu nehody vyšetřují. Kamálvandí poškozené místo označil jako „průmyslovou halu“ bez dalšího upřesnění.

Teheránem otřásla silná exploze. Na výbuch upozornily snímky pořízené satelitem agentury ESA

Číst článek

„Incident se stal v otevřeném prostoru u jaderného zařízení v Natanzu. V jaderném závodu nebyl nikdo postižen a není tam nic poškozeno, zařízení pracuje normálně,“ řekl mluvčí podle íránské agentury Tasním.

Natanz je vzdálený asi 250 kilometrů od Teheránu a tamní provoz patří k těm, jež pravidelně monitoruje Mezinárodní agentura pro atomovou energii. V poslední době Íránci tam neohlásili žádné nové stavební práce. Agentura zatím zprávu o ohlášené nehodě nekomentovala.

Součástí provozu v Natanzu jsou podzemní provozy zalité na ochranu před případným leteckým bombardováním betonovým krytem o tloušťce 7,6 metru.

Nejméně šest lidí zemřelo a dalších 50 se pohřešuje po potopení lodě s migranty v Turecku

Číst článek

Podle atomové agentury nyní Íránci v Natanzu obohacují uran na 4,5 procenta, čímž překračují limit stanovený mezinárodní dohodou z roku 2015. Írán od některých jejích bodů odstoupil, protože roku 2018 z ní vystoupily USA jako jeden ze signatářů. Země tak nyní nejen překračuje úroveň obohacování, ale dělá si také větší než povolené zásoby obohaceného uranu. Prozatím ale umožňuje inspekce.

Loni se o Natanzu mluvilo v souvislosti s incidentem, kdy Íránci do komplexu odmítli pustit inspektorku atoomvé agentury, protože se podle nich u ní našly zbytky výbušného materiálu.

Agentury také připomínají, že čtvrteční incident následuje po stále ne plně vysvětleném pátčním výbuchu v blízkosti Teheránu. Pocházel z hor východně od města a podle analytiků z oblasti, kde jsou tunely a kde Írán vyrábí rakety. Následky exploze v asi dvacetikilometrové vzdálenosti od Teheránu potvrdily satelitní snímky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme